Prezydent Duda na Forum Krynica 2023: Rosja się nie zatrzyma. Musimy się zbroić
Forum w Krynicy-Zdroju wystartowało. W pierwszym wystąpieniu głos w sprawie agresji Rosji na Ukrainę oraz współpracy pomiędzy Polską a Litwą i Koreą Południową zabrał prezydent Andrzej Duda. - Jeśli Rosji udałoby się zrealizować cele na Ukrainie, to wszyscy rozumiemy, że apetyt Rosji będzie tylko rósł. Nie ograniczy się tylko do Ukrainy, inne kraje też będą zagrożone - mówił. Głowie polskiego państwa wtórował prezydent Litwy Gitanas Nausėda, który stwierdził że kraje Zachodu "nie mają prawa zmęczyć się". - I nie zmęczymy się – dodał.
Podczas wystąpienia inauguracyjnego Forum w Krynicy-Zdroju, prezydent Litwy odniósł się do tego, czy krajom Zachodu wystarczy determinacji, by dalej wspierać Ukrainę.
- Bardzo często słyszę takie pytanie, czy Europa się nie zmęczy, czy świat nie zmęczy się wsparciem Ukrainy. Zawsze odpowiadam w taki sam sposób: czym jest nasze zmęczenie w porównaniu z cierpieniem narodu ukraińskiego? - powiedział.
Gitanas Nausėda dodał: - Myślę, że dzisiaj jesteśmy na takim etapie, że nie mamy prawa się zmęczyć. Nie mamy prawa zmęczyć się, ponieważ ukraińska walka o wolność będzie naszą walką o wolność, ponieważ Ukraina jest tą pierwszą zaporą, która broni wolności.
- Jeśli Rosji udałoby się zrealizować cele na Ukrainie, to wszyscy rozumiemy, że apetyt Rosji będzie tylko rósł. Nie ograniczy się tylko do Ukrainy, inne kraje też będą zagrożone. Dlatego nie możemy zostać z tyłu, bo to jest też nasza walka - dodał prezydent Polski.
Prezydent Litwy zwrócił uwagę również, że kraje takie jak Polska i Litwa mają obowiązek, żeby "cały czas podtrzymywać zobowiązanie na rzecz Ukrainy". - Nie mamy prawa zmęczyć się i nie zmęczymy się - zakończył.
Prezydent Andrzej Duda wskazał, że w tych sprawach z prezydentem Litwy rozumieją się doskonale.
- Nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że Rosja zaprzestanie swoich imperialnych ambicji. Nie, niezależnie od tego jaki będzie rezultat wojny na Ukrainie. Jeżeli Rosja przegra, a przegra, bo to oznacza, że nie będzie okupowała ziem Ukrainy, nawet jeśli Rosja tej wojny nie wygra, to nie zmniejszy imperialnych ambicji. Bo to nie są tylko ambicje Władimira Putina. To są ambicje dużej części rosyjskiego społeczeństwa (...) - mówił prezydent Polski.
Jak dodał: - Musimy się umacniać. - Czas, kiedy byliśmy faktycznie wobec Rosji mocni, to czas, kiedy byliśmy razem. Polacy, Litwini, tworzyli jeden wielonarodowy organizm, który stanowił jedną ścianę oporu wobec rosyjskiej permanentnej agresji; wtedy byliśmy w stanie się temu oprzeć, byli w stanie nawet wygrać (...) Kiedy nas dzielono już się to nie udawało. Byliśmy za słabi. To jest ważną lekcją historyczną, którą odrobiliśmy. Jesteśmy razem - podsumował Andrzej Duda.
Odniósł się także do sytuacji na Półwyspie Koreańskim i zagrożenia ze strony Korei Północnej. - Z przyjemnością witamy naszych koreańskich sojuszników i posłuchamy co mają nam do powiedzenia, o swoim wieloletnim doświadczeniu: jak zbudować przestrzeń bezpieczeństwa i zapewnić sobie możliwość dynamicznego rozwoju i wspiąć się po drabinie najbardziej rozwiniętych państwa na świecie. To jest nasza ambicja - mówił prezydent.
Biznes, polityka i środowiska akademickie spotkają się w trakcie trzydniowego forum w Krynicy-Zdroju. Prelegentami na tym wydarzeniu będą m.in. minister aktywów państwowych Jacek Sasin czy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Nie zabraknie także tematów, które rozwiną wątek polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej.
Jak podkreślają organizatorzy tego wydarzenia, "Krynica Forum 2023 to jedyna konferencja w Polsce zapewniająca łączność programową z inicjatywą Domu Polskiego, która odniosła sukces podczas ostatniego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos". Wydarzenie potrwa przez trzy dni - od 13 do 15 września br.
Jak można przeczytać na stronie Krynicy Forum, to właśnie w Domu Polskim prezydent Andrzej Duda zainaugurował m.in. debatę ambasadorów krajów naszego regionu przy Kwaterze Głównej NATO. Głowa państwa także będzie miała swoje wystąpienia w trakcie trwania forum, które są zaplanowane na pierwsze dwa dni trwania wydarzenia.
Poza politykami swój udział zapowiedzieli także naukowcy. Jednym z partnerów forum jest Rada Naukowa ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski pod kierownictwem rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisława Mazura. Swój udział zapowiedzieli także Narodowa Rada Rozwoju przy Prezydencie RP czy Klub Jagielloński.
Centralnym punktem imprezy ma być Forum Polsko-Koreańskie. Jednym z honorowych gości wydarzenia jest premier Republiki Korei Han Duck-soo, który w towarzystwie prezydentów Polski oraz Litwy otworzył pierwszy dzień Forum.
Obecny na ceremonii otwarcia premier Han Duck-soo powiedział, że to doskonała okazja, żeby podzielić się przemyśleniami na temat bezpieczeństwa i gospodarki.
- Polska jest bardzo ważnym partnerem Korei w Europie i obchodzimy właśnie 10. rocznicę naszego strategicznego partnerstwa. Nasza relacja strategiczna jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, co wynika z rosnącego ryzyka geopolitycznego, gospodarczego i wyzwań, przed którymi stoi wolna demokracja. Cieszę się, że odbędzie się forum polsko-koreańskie - mówił i podkreślił, że będzie to platforma do zacieśniania współpracy między Polską a Koreą Płd.
- Z popiołów wojny odbudowaliśmy nasz kraj, proces ten nazywany był "Cudem w Korei". Bez wsparcia naszych najbliższych partnerów i międzynarodowej społeczności nie doświadczylibyśmy pokoju i wolności jakie mamy obecnie. Chcemy teraz oddać społeczności świata to co od niej otrzymaliśmy - dodał i podkreślił, że Korea Płd. chce działać na rzecz pokoju i dobrobytu na świecie.
Podkreślił także, że konsekwencje wojny w Ukrainie rozlewają się na cały świat. - Wojna wpłynęła na łańcuchy dostaw żywności i energii, spowodowała ogólnoświatową recesję (...) - mówił. Odniósł się także do tematu Korei Płn. i jej rosnących relacji z Rosją.
Przypomniał także, że Korea Płd. wspiera Ukrainę, w tym finansowo i humanitarnie. - Globalny krajobraz bezpieczeństwa się zmienia i musimy pamiętać o tym, że wolność i solidarność są najważniejszymi wartościami, o które warto zawsze walczyć - podsumował premier Han Duck-soo.
W trakcie trwania debat zostaną poruszone tematy o współpracy gospodarczej obu państw w zakresie m.in. zakupu sprzętu wojskowego czy o inwestycji dot. elektrowni atomowej, jaka przy pomocy koreańskiego koncernu KHNP ma powstać w Polsce. Za jej budowę odpowiedzialna będzie PGE PAK - spółka joint venture powołana przez PGE i ZE PAK.
Dodatkowymi wątkami będzie także podsumowanie współpracy europejskiego i azjatyckiego kraju w ostatniej dekadzie. "Forum [...] będzie platformą promocji potencjału współpracy z Koreą, przedstawi projekty przynoszące zmiany cywilizacyjne w Polsce (energetyka jądrowa, zakup uzbrojenia) oraz inwestycje o wartości miliardów euro" - napisano na stronie internetowej.