Prezydent Duda o strategicznym znaczeniu węgla
Prezydent Duda zapowiedział w piątek, że węgiel jeszcze długie lata będzie naszym surowcem energetycznym. Naszego bogactwa mamy jeszcze na ponad 200 lat.
Węgiel jest naszym absolutnie podstawowym surowcem energetycznym, naszą bazą energetyczną i ważnym elementem naszej suwerenności energetycznej - zapowiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju nt. polityki klimatyczno-energetycznej.
- Popatrzmy na to przez pryzmat naszej sytuacji przemysłowej i geologicznej. Jeśli chodzi o węgiel, to w skali europejskiej jesteśmy potęgą. Jak informowali mnie eksperci, mamy największe złoża węgla w Europie na naszym terytorium.
Oczywiście nie wszystko eksploatujemy, ale mamy tego węgla jeszcze na ponad 200 lat. Trzeba więc sobie jasno powiedzieć, że węgiel jest naszym absolutnie podstawowym surowcem energetycznym, naszą bazą energetyczną i ważnym elementem naszej suwerenności energetycznej - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent zwrócił uwagę, że jeśli ktoś mówi o dekarbonizacji, czyli całkowitym odejściu od węgla jako surowca energetycznego, to pyta: "gdzie sens, gdzie logika i czym ten węgiel ma być zastąpiony?".
Przypomniał, że kiedy był eurodeputowanym, szef Komisji Europejskiej mówił, że UE w ponad 50 proc. swoje potrzeby energetyczne zaspokaja z importu. "Suwerenność UE jest wątpliwa, jeśli jesteśmy tak uzależnieni od dostaw z zewnątrz" - podkreślił Andrzej Duda.
- Może pójść po rozum do głowy i wykorzystywać nasze europejskie zasoby, to, co jest w stanie gwarantować naszą suwerenność (energetyczną). Bez wątpienia z polskiego i europejskiego punktu widzenia, jednym z tych surowców, który może tę suwerenność wzmacniać jest węgiel - ocenił prezydent.
Polska w ramach zobowiązań klimatycznych z Kioto obniżyła emisję CO2 nie o 6, ale o 30 procent, i z tego punktu widzenia powinniśmy podchodzić do paryskiej konferencji klimatycznej ONZ - uważa prezydent Andrzej Duda. Szczyt klimatyczny COP 21 rozpoczyna się 30 listopada.
W Paryżu ma być zawarte globalne porozumienie klimatyczne.
- Jeżeli dyskutujemy o kwestii klimatu, a także o bezpośrednio związanych z tym sprawach energetyki, także polskiej energetyki, to myślę, że patrzeć na to musimy nie tylko przez pryzmat tego, co będzie w Paryżu, ale powinniśmy patrzeć przez pryzmat bardzo szeroki, patrząc też i wstecz. I z tego punktu widzenia powinniśmy również podchodzić do spotkania paryskiego - zapowiedział w piątek prezydent podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju nt. polityki klimatyczno-energetycznej.
Jak zaznaczył Andrzej Duda, patrząc wstecz za "materiał wyjściowy" należy przyjąć to, co ustalono przed laty w Kioto.
- I trzeba sobie tutaj jasno powiedzieć: tam ustalono ograniczenia emisji o 6 procent w stosunku do roku bazowego - 1988. Jeżeli teraz zapytamy, jak w kontekście tych zobowiązań zachowała się Polska, to możemy powiedzieć jednoznacznie: Polska odniosła tutaj wielki sukces, bo ograniczenie emisji CO2 w stosunku do roku 1988, to w Polsce nie 6 procent, tylko 30 procent.
A więc myśmy dalece przekroczyli te zobowiązania, które przyjęliśmy na siebie w ramach ustaleń z Kioto i od tego wyjdźmy" - oświadczył prezydent Duda.
_ _ _ _ _
Tymczasem. Wielka Brytania to kraj, który dzięki węglowi zainicjował rewolucję przemysłową, teraz podejmuje przełomową decyzję odejścia od węgla, motywując ją potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.
Zdaniem ekspertów Greenpeace to historyczny moment i mamy nadzieję, że ten krok zainspiruje kolejne kraje, w tym Polskę, do podjęcia podobnych działań. To szczególnie ważne w przededniu zbliżającego się Szczytu Klimatycznego COP21, na którym społeczność międzynarodowa będzie musiała podjąć decyzję o kształcie nowego porozumienia klimatycznego. Od tego, jak ambitne będzie nowe porozumienie, zależeć będzie to, czy uda się zahamować najbardziej katastrofalne skutki zmian klimatu.
Polski rząd powinien dokładnie przyjrzeć się decyzji podjętej przez Wielką Brytanię. Transformacja sektora energetycznego w kierunku podnoszenia efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii jest konieczna, jeśli poważnie myślimy o podnoszeniu bezpieczeństwa energetycznego i tworzeniu nowych miejsc pracy w energetyce. To proces, który nie może odbyć się z dnia na dzień. Zmiana wymaga przemyślanej strategii i musi odbywać się stopniowo uważają eksperci Greenpeace.
_ _ _ _ _ _ _ _ _
Priorytetem rządu jest restrukturyzacja spółek sektora węgla kamiennego, którą poprzedzi audyt ich sytuacji ekonomiczno-finansowej - poinformowała w Sejmie premier Beata Szydło. Poinformowała, że rząd nie planuje prywatyzacji w tym sektorze.
- Biorąc pod uwagę nadrzędną rolę węgla kamiennego dla polskiej elektroenergetyki, a także dramatyczne pogorszającą się sytuację sektora oczywiste jest, że rząd będzie realizował działania optymalizacyjne i restrukturyzacyjne w obszarze prowadzenia działalności gospodarczej i zasad funkcjonowania polskich kopalń - zapowiedziała w Sejmie premier Szydło, odpowiadając na pytania posłów zadane po wygłoszeniu przez nią expose.
Dodała, że rząd zamierza w trybie natychmiastowym przeprowadzić audyt sytuacji ekonomiczno-finansowej spółek tego sektora. Kolejnym krokiem będzie wypracowanie wspólnie ze stroną społeczną kierunków restruktyzacji sektora.
- Jednak już teraz można stwierdzić, że najistotniejszym problemem jest zapewnienie bieżącej krótekterminowej płynności spółek sektora górniczego, w tym głównie największego podmiotu sektora, czyli Kompanii Węglowej - powiedziała premier.
Zapowiedzała też zintesyfikowanie działań dotyczących notyfikacji pomocy publicznej zgłoszonej Komisji Europejskiej w marcu 2015 roku.
- Odnosząc się do pytania dotyczącego prywatyzacji sektora węgla kamiennego chciałabym wskazać, że nie podejmujemy takich inicjatyw. Zdecydowanym priorytetem rządu jest pozytywne przeprowadzenie procesu restrukturyzacji, której efekty pozwolą stabilizować długoterminowo sytuację spółek - powiedziała Beata Szydło.
- Trwale odbudowana sytuacja ekonomiczna będzie mogła być punktem wyjścia do opracowania dalszych strategii rozwoju spółek sektora węglowego, a wszystkie te rozwiązania będą uzgadniane w ramach zespołu trójstronnego - dodała.
_ _ _ _ _ _
Co ciekawe, konieczna jest budowa nowych bloków energetycznych opalanych węglem, decyzje inwestycyjne w tej sprawie będą podejmowane w najbliższym roku - poinformował w Sejmie poseł PiS Piotr Naimski. Zapowiedział, że polska gospodarka oparta jest na węglu i program dekarbonizacji w UE, jeśli byłby implementowany do Polski, byłby zabójczy.