Prezydent o budowie elektrowni atomowej w Polsce. "To wielkie wyzwanie"

Podczas spotkania z samorządowcami w Turku z okazji przypadającego dziś Dnia Samorządu Terytorialnego prezydent Andrzej Duda mówił, że Polska stoi przed wielkim wyzwaniem, jakim jest budowa elektrowni atomowych w związku z koniecznością odchodzenia od paliw kopalnych. Wyraził nadzieję, że jedna z tych elektrowni powstanie w Wielkopolsce.

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z samorządowcami mówił o tym, że Polska będzie musiała zaprzestać korzystania z naturalnych źródeł energii znajdujących się w naszym kraju. - Oczywiście, chodzi o węgiel, dalej energię elektryczną pobieramy z węgla kamiennego oraz brunatnego. 

Prezydent Duda o "rewolucji w polskiej energetyce"

- Cały czas brakuje nam wielkiej infrastruktury, z którą nie poradzą sobie małe samorządy - takiej o charakterze strategiczno-rozwojowym. Musimy odpowiedzieć na wezwania polityki europejskiej, jak np. odejście od paliw kopalnych. Naszym wyjściem jest budowa elektrowni nuklearnej. To wielkie wyzwanie, które dokona rewolucji w polskiej energetyce. To musi być odpowiedzialna i sprawiedliwa transformacja - zaznaczył prezydent. - Takiej polityki potrzebujemy na szczeblu europejskim.

Reklama

W tym kontekście prezydent podkreślił potrzebę budowania siły samorządu. - Trzeba się bić, aby Polska samorządowa działała.

Jak dodał, ma nadzieję, że jedna z elektrowni atomowych, które ma zbudować Polska, powstanie w regionie, który odwiedza, czyli w Wielkopolsce. - Mam nadzieję, że powstanie i będzie działać.

Andrzej Duda o atomie w Polsce: Żeby było bezpiecznie, żeby była energia i żeby była praca

Podczas późniejszego przemówienia w Koninie prezydent Duda powtórzył swój apel o inwestycje jądrowe w Polsce. - Potrzebujemy energetyki, która w jak największym stopniu będzie oszczędzała zasoby naturalne - zwłaszcza te zasoby wyczerpywalne; te, które mogą się skończyć - mówił. - Tymi niewyczerpanymi zasobami są wiatr (...) jest słońce.

- To są ważne oblicza transformacji energetycznej - mówię o tym tutaj, w Koninie, gdzie jest zagłębie węgla brunatnego, z którego dziś korzysta elektrownia zapewniająca 8 proc. zapotrzebowania kraju (na energię - red.) - kontynuował prezydent. - Tu potrzebna jest elektrownia atomowa; po to, żeby była energia, żeby było bezpiecznie i po to, żeby była praca.

Zdaniem Andrzeja Dudy, "my potrzebujemy atomu, bo to jest dzisiaj energia bezpieczna dla środowiska, to jest dzisiaj energia chroniąca klimat, to jest dzisiaj energia przyszłości".

- Nie zrealizujemy transformacji energetycznej bez atomu; to jest zasilanie stałe i trwałe; w naszym klimacie nie da tego słońce i wiatr - przekonywał prezydent.

Jak dodał, w tym kontekście ważne są zarówno plany budowy elektrowni jądrowej przez państwo we współpracy z amerykańskim koncernem Westinghouse (na Pomorzu), jak i plany budowy elektrowni nuklearnej "przez sektor prywatny przy wsparciu państwa polskiego - i państwo nadal będzie tę inwestycję wspierać".

Sam Duda, jak zapewnił, "do ostatniego dnia swojej prezydentury będzie walczył o nowoczesną energetykę nuklearną w Polsce".

Plany dotyczące budowy elektrowni jądrowej w Wielkopolsce

Według planów, w Wielkopolsce, w Koninie/Pątnowie, ma powstać elektrownia nuklearna. Udział w przedsięwzięciu biorą PGE Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK, które w związku z tym powołały spółkę celową o nazwie PGE PAK Energia Jądrowa. W realizacji przedsięwzięcia będzie także uczestniczyć południowokoreański koncern Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

PGE i ZE PAK będą posiadać po 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa. To pozwala zabezpieczyć interes Skarbu Państwa w tym projekcie (przypomnijmy, że PGE, czyli Polska Grupa Energetyczna, jest spółką kontrolowaną przez Skarb Państwa).

Inwestycja w Wielkopolsce ma być realizowana w oparciu o technologię reaktorów APR 1400. Dotychczasowe, wstępne analizy pozwalają ocenić, że perspektywiczne jest posadowienie co najmniej dwóch reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW.

ZEPAK

13,7400 -0,2600 -1,86% akt.: 20.12.2024, 17:56
  • Otwarcie 13,9000
  • Max 13,9000
  • Min 13,5400
  • Kurs odniesienia 14,0000
  • Suma wolumenu 44 414
  • Suma obrotów 606 750,2800
  • Widełki dolne 12,5200
  • Widełki górne 15,2800
Zobacz również: BEDZIN CEZ COLUMBUS
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »