Problemy finansowe Polskiego Radia
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski przyznał, że martwi się, czy w przyszłym roku będzie ono w stanie wykonywać swoje zadania. Powodem są problemy finansowe.
Dziś przypada 86. rocznica emisji pierwszego programu Polskiego Radia. Andrzej Siezieniewski powiedział w "Sygnałach Dnia", że jest optymistą, jeśli chodzi o jego przyszłość. Radio dotrzymuje bowiem kroku przemianom technologicznym.
Radio publiczne przygotowuje się do streamingu internetowego i nadawania cyfrowego. Umożliwi to wszystkim czterem programom Polskiego Radia dotarcie do wszystkich mieszkańców Polski, a także poprawę jakości odbioru. Radio publiczne pracuje też nad rozszerzeniem oferty programowej. Prezes podkreślił, że Polskie Radio ma wysokie standardy profesjonalne i wyjątkowego ducha.
Przetrwało ono dzięki ludziom radia, spośród których wielu pracowało w publicznej radiofonii po kilkadziesiąt lat. Andrzej Siezieniewski zwrócił uwagę, że ci, którzy pracowali w Polskim Radiu, chętnie do niego wracają. Dodał, że radio publiczne jest obiektem zainteresowania polityków, którzy zdają sobie sprawę z siły jego oddziaływania.
Istnieją jednak mechanizmy zapobiegające ingerencji polityków w pracę radia. Andrzej Siezieniewski powiedział, że w Polskim Radiu bardzo istotny był kontakt jego twórców ze słuchaczami. Sam, będąc pracownikiem redakcji "Z kraju i ze świata", uczestniczył w wielu takich spotkaniach. Prezes przypomniał, że pierwszy szef publicznej radiofonii w Polsce, Zygmunt Chamiec, był w latach 30. prekursorem powstania Europejskiej Unii Radiowej.