Produkcja odbija jednak słabiej

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 2,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,3 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji o 2,6 proc. rdr oraz spadku o 2,5 proc. mdm.

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w kwietniu br. o 2,7 proc. wyższa niż przed rokiem i o 2,3 proc. niższa w porównaniu z marcem br.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,3 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,8 proc. wyższym w porównaniu z marcem br.

W stosunku do kwietnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 25 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 18,3 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 13,9 proc., mebli - o 12,5 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 11,6 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 11,6 proc. oraz urządzeń elektrycznych - o 10,9 proc..

Reklama

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z kwietniem ub. roku wystąpił w 9 działach, m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 21,3 proc., maszyn i urządzeń - o 9,7 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 9,4 proc. oraz napojów - o 3,0 proc..

W okresie styczeń-kwiecień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 0,9 proc. niższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Opinie

Bartosz Sawicki, analityk DM TMS Brokers

W kwietniu dynamika produkcji przemysłowej zanotowała pierwszy raz od stycznia wartość dodatnią w ujęciu rok do roku. Jednak biorąc pod uwagę korzystny układ dni roboczych oraz sprzyjające efekty bazy statystycznej, skalę odbicia w naszym przemyśle (2,7 proc. r/r) należy uznać za rozczarowującą. Spodziewaliśmy się 3,7 proc. rok do roku, mediana oczekiwań wyniosła natomiast 3,0 proc.

Słabość sektora mająca źródła zarówno w braku impulsu ze strony zamówień eksportowych, jest zgodna ze wskazaniami indeksu PMI oraz badaniami koniunktury prowadzonymi przez GUS. Jednocześnie dynamika cen produkcji (PPI) za sprawą spadków cen surowców, nieco silniejszego złotego niż w analogicznym okresie 2012 r. oraz wysokiej bazy spadła do -2 proc. To kolejne niepokojące sygnały ze sfery realnej, po niskiej dynamice PKB w I kwartale oraz danych dotyczących zatrudnienia. To skłania nas do przekonania, że w RPP jeszcze przed wakacyjną przerwą przewagę zyska pogląd, iż słaba koniunktura i brak wyraźnego odbicia uzasadnia kolejną obniżkę stóp procentowych o 25 pb.

Złoty po publikacji danych przez GUS skokowo stracił na wartości, kurs EUR/PLN naruszał 4,19. Uważamy, że kilkugroszowy przedział wahań poniżej 4,20 zostanie w kolejnych dniach utrzymany. Umiarkowanej deprecjacji towarzyszą spadki dwuletnich stawek IRS o kilka punktów bazowych.

- Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek

"Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu była lepsza od zanotowanej miesiąc wcześniej, do czego przyczyniła się naszym zdaniem istotna poprawa warunków pogodowych - koniec aury zimowej. Jednakże publikowane wskaźniki PMI (wskaźnik koniunktury w przemyśle - PAP) ciągle poniżej 50 pkt nie pozostawiają wątpliwości, że przemysł zmaga się obecnie z malejącymi zamówieniami zarówno krajowymi jak i zagranicznymi, co negatywnie odbija się na dynamice produkcji tego sektora.

Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach niski popyt nadal przekładać się będzie na ograniczanie produkcji przemysłowej, w związku z czym dynamika sektora może ponownie znaleźć się na minusie, a do wyraźniejszej poprawy może dojść według naszych prognoz dopiero na przełomie trzeciego i czwartego kwartału.

Znacznie dłużej natomiast czekać trzeba będzie naszym zdaniem na poprawę w sektorze budowlanym, który znajduje się w zapaści. Tam dwucyfrowe spadki utrzymać się mogą przez większą część roku.

Choć dla Rady Polityki Pieniężnej głównym punktem odniesienia jest obecnie poziom inflacji, opublikowane dziś dane, zwłaszcza te dotyczące produkcji budowlano-montażowej wspierać będą zwolenników dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. Oczekujemy obniżki stóp procentowych na posiedzeniu czerwcowym o 25 pkt bazowych i nie wykluczamy, że do kolejnej dojdzie w lipcu, przy okazji publikacji najnowszej projekcji inflacji i PKB. Łączne cięcie stóp o 50 pkt bazowych zakończy naszym zdaniem cykl obniżek stóp procentowych w Polsce."

Analityk BGŻ Konrad Soszyński

"Lepszy wynik dotyczący produkcji przemysłowej w kwietniu to w dużej mierze efekt czynników sezonowych i kalendarzowych. W kwietniu mieliśmy jeden dzień roboczy więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. W kwietniu 2012 r. całe święta Wielkiej Nocy przypadły w tym miesiącu. Z kolei w tym roku wystąpiły one na przełomie marca i kwietnia.

Indeks pozbawiony czynników sezonowych wzrósł drugi raz z rzędu, wynosząc w kwietniu 0,8 proc. rok do roku. Niepokojący jest silny spadek rocznej dynamiki w kategorii wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 9,4 proc. Dodatkowo silna ujemna dynamika produkcji budowlano-montażowej wskazuje na utrzymywanie się złej sytuacji w budownictwie w kolejnych miesiącach. Dane te powinny zachęcić w czerwcu Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych.

- Analityk Banku Pekao Wojciech Matysiak

"Wzrost dynamiki produkcji przemysłowej względem poprzedniego miesiąca wynika w pewnym stopniu z różnicy w liczbie dni roboczych. W kwietniu mieliśmy o jeden dzień roboczy więcej rok do roku, podczas gdy marzec miał jeden dzień roboczy mniej rok do roku. Ważnym czynnikiem jest także przesunięcie terminu Świąt Wielkanocnych na marzec w tym roku wobec kwietnia w ubiegłym roku.

Oznacza to bowiem, że ubiegłoroczną bazę obniżyła niższa produkcja sprzedana przemysłu w Wielki Czwartek i Wielki Piątek, które ustawowo nie są dniami wolnymi od pracy. W ostatnim miesiącu napłynęły pozytywne informacje z rynku motoryzacyjnego - silny napływ zamówień przyniósł znaczący wzrost produkcji samochodów, który zostanie utrzymany prawdopodobnie również w maju.

Prognozujemy, że w maju tempo wzrostu produkcji przemysłowej spadnie w okolice zera, a w perspektywie średniookresowej spodziewamy się stopniowego wzrostu dynamiki produkcji. Ostatnie wyniki badań nastrojów przedsiębiorców nie dają jednak podstaw do optymizmu co do skali wzrostu aktywności w sektorze przemysłowym. Kwietniowy odczyt indeksu PMI osiągnął najniższą wartość od lipca 2009 roku, wskazując nie tylko na spadek bieżącej produkcji, ale także coraz niższy poziom nowych zamówień w przemyśle. Ponadto, w firmach w dalszym ciągu utrzymuje się nadmierny poziom zapasów względem popytu, na podstawie czego można wnioskować, że przedsiębiorstwa nie będą zainteresowane szybkim zwiększaniem produkcji.

Niski popyt w sektorze przemysłowym znajduje odzwierciedlenie w poziome inflacji PPI. Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu ukształtował się w kwietniu na poziomie -0,6 proc. m/m i -2,0 proc. r/r wobec -0,7 proc. r/r miesiąc wcześniej. Odczyt był niższy od mediany oczekiwań rynkowych, która była równa -1,5 proc. r/r. Niższe ceny produkcji są przede wszystkim konsekwencją obniżek cen surowców. W ujęciu r/r znaczny spadek inflacji PPI wynika z wysokiej ubiegłorocznej bazy.

Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej i inflacji PPI wspierają argumenty +gołębiej+ frakcji w RPP. Obniżka stóp procentowych w czerwcu o 25 pb jest coraz bardziej prawdopodobna. W scenariuszu bazowym nie zakładamy dalszej kontynuacji cięć stóp w lipcu, jednak nie możemy takiego kroku ze strony władz monetarnych całkowicie wykluczyć. Wiele będzie zależało od najbliższych danych makroekonomicznych, a także nowej projekcji inflacyjnej NBP".

Rynek długu nie zareagował na wtorkowe dane GUS. Złoty osłabił się w relacji do euro o 0,5 gr do 4,1895 zł".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | stopy | Rada Polityki Pieniężnej | produkcje | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »