W sierpniu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 5,3% w porównaniu z sierpniem ub. roku, natomiast w produkcji budowlano-montażowej odnotowano wzrost o 4,8%. Analitycy spodziewali się dynamiki produkcji rzędu 6,1% wobec 3,8% rdr odnotowanych w lipcu.
Sierpniowa wartość produkcji sprzedanej przemysłu była o 7,1% mniejsza niż w lipcu i o 5,3% wyższa niż w sierpniu 2014 roku.
Dane te, są gorsze od prognoz ekspertów, którzy wskazywali nawet na możliwy 6-procentowy wzrost.
W okresie styczeń-sierpień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,5% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 3,4%, natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 3,7% wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 5,2%.
Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w sierpniu br. o 5,3% wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano spadek o 1,9%) i o 7,1% niższa w porównaniu z lipcem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,6% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,3% niższym w porównaniu z lipcem br.
Reklama
W stosunku do sierpnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 26,0% (wobec spadku w ub.r. o 18,8%), napojów - o 12,3%, mebli - o 7,3%, artykułów spożywczych - o 6,9%, chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 5,6%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 4,9% oraz wyrobów z metali - o 4,5%.
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem ub. roku, wystąpił w 10 działach, m.in. w produkcji metali - o 5,3%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 3,8%, odzieży - o 1,4%.
Kształtowanie się dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z przeciętnym
Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w sierpniu br. o 4,8% wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano spadek o 3,6%) i o 0,8% niższa w porównaniu z lipcem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 3,0% niż w sierpniu ub. roku i o 0,6% w porównaniu z lipcem br.
W stosunku do sierpnia ub. roku we wszystkich działach budownictwa zanotowano wzrost produkcji: w jednostkach, w których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 9,0%, w specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 4,1%, a w wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne - 0,3%.
W porównaniu z lipcem br. spadek produkcji zanotowano w przedsiębiorstwach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 6,5% i w zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 4,6%, a wzrost w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wykonywanie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 7,7%.
Sprzedaż detaliczna w VIII spadła o 0,3 proc. rdr - GUS
Sprzedaż detaliczna w sierpniu spadła o 0,3 proc. w ujęciu rdr, a mdm spadła o 2,6 proc. - podał GUS. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 2,0 proc. rdr.
Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w sierpniu rdr wzrosła o 1,4 proc., a mdm spadła o 0,6 proc.
Poniżej dane o dynamice sprzedaży detalicznej w lipcu i sierpniu:
sierpień
sierpień
lipiec
lipiec
rdr
mdm
rdr
mdm
ogółem
-0,3
-2,6
1,2
2,1
pojazdy mechaniczne
14,7
-12,2
10,9
-4,2
paliwa
-8,8
-0,8
-6,8
6,0
żywność, napoje, wyroby tytoniowe
3,1
-0,2
3,6
1,8
pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy
spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.