Prof. Stanisław Mazur deklaruje start w wyborach. Chce zostać prezydentem Krakowa

- Będę ubiegać się o prezydenturę Krakowa - deklaruje rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisław Mazur, który w Interii Biznes ogłasza start w wyborach samorządowych. Wybory odbędą się wiosną 2024 r. Dla ich zwycięzcy najważniejszym zadaniem będzie naprawa złego stanu finansów Krakowa oraz wytyczenie perspektyw rozwoju miasta.

  • Stanisław Mazur jest profesorem UEK, a od 2020 jego rektorem
  • Chce wystartować w wyborach jako kandydat niepartyjny
  • Obecny prezydent, Jacek Majchrowski, nie będzie walczyć o reelekcję
  • Stan finansów Krakowa jest zły, miasto ma 6 mld zł długu 

Apel o deklarację kandydowania

W ostatnich dniach kilkadziesiąt znanych w Krakowie osób podpisało apel do prof. Mazura o deklarację udziału w wyborach. "Nie chcemy czekać, aż nazwiska podpowiedzą nam partie czy urzędujący prezydent. Chcemy mieć prawdziwie obywatelskich kandydatów, o których wiemy, że są głęboko zainteresowani sprawami Krakowa. Panie Rektorze, znamy Pana zaangażowanie, ale wygląda na to, że Kraków potrzebuje Pana także w innej, bardzo ważnej roli" - podkreślają autorzy dokumentu.

Reklama

- Otrzymałem apel podpisany przez przedstawicieli wielu środowisk, którym za to dziękuję. Przemyślałem to i tak, jestem gotów ubiegać się o prezydenturę Krakowa w wyborach samorządowych w marcu 2024 r. - deklaruje w rozmowie z Interia Biznes prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Czytaj więcej w raporcie: Wybory Samorządowe 2024 

- Decyzję poprzedziły dziesiątki rozmów, debat, przygotowanie materiałów... - różnych form aktywności ludzi, którzy myślą o swoim mieście i jego przyszłości. Do tego dochodzą moje zainteresowania miastem, które przez lata rozwijałem i wreszcie najważniejsze: Kraków stoi przed wieloma wyzwaniami - uznałem, że warto mieć wpływ na decyzje jakie będą podejmowane. A skoro reprezentuję środowisko akademickie, to mam wrażenie, że moja decyzja może być korzystna także dla niego - dodaje rektor UEK. 

Kim jest Stanisław Mazur?

Stanisław Mazur ma 54 lata, ukończył politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam się też doktoryzował. Habilitację uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim. Zawodowo od lat związany jest z Akademią Ekonomiczną w Krakowie, przekształconą później w Uniwersytet Ekonomiczny, a w 2020 r. został wybrany rektorem tej uczelni. Od lat angażuje się w działalność publiczną na szczeblu krajowym i lokalnym, a w 2022 r. zainicjował powstanie Stowarzyszenia Lepszy Kraków, organizacji społecznej poszukującej nowych rozwiązań dla polityk publicznych w tym mieście. 

- Chcę być kandydatem obywatelskim, co w Krakowie ma ogromne znaczenie - po 1989 r. zawsze wybory wygrywali tu kandydaci, którzy mieli wsparcie i sympatię środowisk politycznych, ale nie byli kandydatami partyjnymi. Oczywiście rozmowy na temat mojej kandydatury już się odbywają. Ważne jest to, że razem z moimi współpracownikami, a jest to już znaczące środowisko w Krakowie, stworzyliśmy szczegółową agendę obejmującą cele dla miasta i sposób ich osiągnięcia. Mam nadzieję, że ten merytoryczny, samorządowy program, będzie zyskiwał poparcie. Wiem też że polityka w Polsce jest bardzo dynamiczna, a oficjalnie kampania jeszcze się nie zaczęła - mówi nam prof. Mazur. 

Ogromny dług Krakowa

Jak wynika z informacji Dawida Serafina z Interii, rządzący miastem od 21 lat prezydent Jacek Majchrowski jeszcze w listopadzie ma ogłosić, że nie wystartuje w najbliższych wyborach samorządowych. Majchrowski jest jednym z najdłużej urzędujących włodarzy miast w Polsce i zgodnie z obowiązującym przepisami mógłby ubiegać się o jeszcze jedną kadencję, ale wypada słabo w sondażach. Bez wątpienia znaczenie ma tu trudna sytuacja finansowa miasta - na koniec tego roku jego zadłużenie ma wynieść 6 mld zł. Pieniędzy brakuje na rzeczy tak podstawowe jak komunikacja miejska czy wypłaty dla nauczycieli. 

- Znam Jacka Majchrowskiego od lat, szanuję, często rozmawiamy. Doceniam to, co prezydentowi udało się zrobić przez ostatnich 20 lat, ale Kraków wymaga zmian. Nadchodzi czas profesjonalistów, którzy widzą potencjał i zasoby miasta, wiedzą jak je wykorzystać. Moja aktywność zawodowa i doświadczenie zawsze były związane z zarządzaniem i politykami publicznymi - tym bardziej zależy mi by miastem zarządzały osoby kompetentne i merytoryczne, wolne od głupoty i populizmu, które racjonalnie myślą o rozwoju. Dług Krakowa i koszty jego obsługi to potężne wyzwanie, ale tym bardziej motywuje mnie to do działania - dodaje prof. Mazur. 

- Wierzę w taki sposób uprawiania polityki, który u podstaw ma kompetencje i dyskusję, racjonalną wymianę argumentów, które trafiają do przekonania obywateli. Gdy połączyć to z emocjami, determinacją i umiejętnościami technicznymi - da się wiele osiągnąć. Stowarzyszenie Lepszy Kraków już pokazało, że aktywność obywatelska, nawet bez wielkich pieniędzy, może wywołać twórczy ferment  - podsumowuje rektor UEK. 

Wojciech Szeląg

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wybory samorządowe | Kraków | Zadłużenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »