Prognozy BGK: RPP obniży stopy pod koniec 2023 r.

RPP obniży stopę referencyjną o 50 pb. w listopadzie i będzie to początek cyklu redukcji stóp procentowych w Polsce - prognozują ekonomiści BGK. Ich zdaniem, w 2024 r. Rada zetnie stopy o kolejne 150 pb., w efekcie czego na koniec przyszłego roku stopa referencyjna wyniesie 4,75 proc.

"Zakładamy luzowanie polityki monetarnej jeszcze w bieżącym roku. Do lata najważniejsze banki centralne zapewne zakończą proces zacieśnienia polityk. Na redukcje stóp będą wpływać przede wszystkim procesy cenowe. Nie tyle sam jednocyfrowy poziom CPI notowany w IV kwartale, co perspektywy dalszego spadku CPI w horyzoncie 2025. Nakładać się na to będą czynniki związane z poprawiającą się, lecz wciąż słabą, dynamiką PKB" - napisano w "Kwartalnym raporcie ekonomicznym".

"Zakładamy, że Rada obniży stopę referencyjną o 50 pb. w listopadzie i będzie to początek cyklu redukcji stóp procentowych. Spodziewamy się, że w 2024 roku Rada zetnie stopy o kolejne 150 pb., w efekcie czego na koniec przyszłego roku stopa referencyjna będzie wynosić 4,75 proc." - dodano.

Reklama

"Przestrzeń do redukcji stóp procentowych rośnie"

W ocenie ekonomistów BGK, w warunkach procesów dezinflacyjnych, pogarszających się perspektyw wzrostu PKB, jak i konsolidacji fiskalnej związanej z wycofywaniem tarcz antyinflacyjnych przestrzeń do redukcji stóp procentowych rośnie.

"Ostatnie miesiące pokazały, że gospodarka jest wrażliwa na wysoki poziom nominalnej stopy procentowej, chociaż w ujęciu realnym pozostaje silnie ujemna. Redukcji ulegają ryzyka związane z efektami drugiej rundy. Akcja kredytowa jest relatywnie słaba, zwłaszcza w segmencie kredytów dla gospodarstw domowych. Nie widać też przyspieszenia wynagrodzeń" - napisano.

"Ujemne dynamiki konsumpcji dobitnie przy tym pokazują, że ostatnie szczyty inflacji mają przede wszystkim charakter podażowy. W warunkach procesów dezinflacyjnych, pogarszających się perspektyw wzrostu PKB, jak i konsolidacji fiskalnej związanej z wycofywaniem tarcz antyinflacyjnych, rośnie przestrzeń do redukcji stóp procentowych" - dodano.

Jak wskazują ekonomiści, bilans ryzyka dla kreślonego scenariusza jest niesymetryczny i stoi po stronie późniejszych redukcji stóp procentowych, w warunkach silniejszej inflacji, przy powrocie wyższych wycen surowców energetycznych.

EUR/PLN

4,2712 -0,0101 -0,24% akt.: 16.09.2024, 14:56
  • Kurs kupna 4,2710
  • Kurs sprzedaży 4,2713
  • Max 4,2833
  • Min 4,2703
  • Kurs średni 4,2712
  • Kurs odniesienia 4,2813
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »