Projekt ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

KERM przyjął i rekomendował Radzie Ministrów przedłożony przez ministra finansów Projekt stanowiska rządu wobec poselskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

KERM przyjął i rekomendował Radzie Ministrów  przedłożony przez ministra finansów  Projekt stanowiska rządu wobec poselskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy o  podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

W poselskim projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, o podatku akcyzowym i ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych proponuje się zwolnienie od wpłaty do urzędu skarbowego kwoty odpowiadającej obecnej kwocie zwrotu wpłaconego podatku, którą ma prawo otrzymać prowadzący zakład pracy chronionej.

W opinii autorów projektu, przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2000 r. są nadmiernie rygorystyczne i - oprócz osiągnięcia celów tkwiących w założeniach do wprowadzenia tych przepisów - uderzają w najsłabsze ekonomicznie zakłady pracy chronionej, zwłaszcza o spółdzielczej formie własności.

Reklama

Zdaniem rządu, zniesienie zwolnienia od wpłaty podatku VAT przez zakłady pracy chronionej do urzędu skarbowego, wprowadzone ustawą z 20 listopada 1999 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zostało pozytywnie odnotowane w raporcie Komisji Europejskiej z postępów Polski na drodze do członkostwa w UE-Polska 2000. W związku z powyższym, ponowne przywrócenie zwolnienia od wpłat podatku VAT do urzędu skarbowego przez zakłady pracy chronionej może być oceniane jako krok wstecz w procesie dostosowywania polskiego prawa do systemu dyrektyw obowiązujących kraje Unii Europejskiej.

Zaproponowane w inicjatywie poselskiej zwolnienie od wpłat podatku jest wprawdzie częściowe, jednakże nie eliminuje to sprzeczności jaka zachodzi pomiędzy proponowanymi rozwiązaniami i uregulowaniami UE.

Ponadto propozycja poselskiej nowelizacji jest sprzeczna z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Mając to wszystko na uwadze, rząd nie popiera poselskiego projektu nowelizacji ustaw o podatku VAT i podatku akcyzowym oraz ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: osoby niepełnosprawne | ustawy | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »