Projekt ustawy o wspieraniu inwestycji
Komitet przyjął i rekomendował Radzie Ministrów przedłożony przez ministra gospodarki Projekt ustawy o wspieraniu inwestycji.
Od początku lat 90. notowano bardzo wysokie tempo wzrostu inwestycji. Jeszcze w roku 1997 było ono wyższe o 22 proc. niż rok wcześniej. Za to od roku 1998 obserwuje się osłabienie aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw i spadek tempa wzrostu inwestycji do 15,3 proc. i 5,9 proc. w roku 1999. Jest to konsekwencja pogorszenia się wyników finansowych przedsiębiorstw. Dodatkowo na tę sytuację miało wpływ osłabienie koniunktury gospodarczej w Polsce i w świecie.
Od 1999 roku widoczne jest też zmniejszenie tempa napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski.
Z szacunków Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych wynika, że nastąpił spadek napływu BIZ z 10 mld USD w 1998 roku do 8,3 mld USD w 1999 r. Z kolei dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że w 2000 roku Polska uzyskała w postaci BIZ około 9,4 mld USD, z czego 3,1 mld USD stanowiły należności za sprzedaż akcji Telekomunikacji Polskiej SA.
W ostatnim okresie Czechy i Węgry przyjęły nowe regulacje prawne stwarzające inwestorom zachęty finansowe, co przyczyniło się do zwiększenia napływu zagranicznych inwestycji.
Polskie rozwiązania prawne nie przewidują specjalnego wspierania inwestorów - poza ustawą o specjalnych strefach ekonomicznych. Dlatego konieczne jest wprowadzenie nowych instrumentów. Przewiduje się je w projektowanej ustawie. Sprzyjać one będą tworzeniu nowych inwestycji, miejsc pracy oraz zwiększaniu kwalifikacji pracowników.
Proponuje się więc wsparcie finansowe na utworzenie miejsc pracy (3500 euro na jedno) oraz maksymalnie do 1150 euro na szkolenie jednego pracownika. Proponowany pułap wartości inwestycji (10 mln euro) preferuje duże inwestycje.
Jednocześnie ze wsparcia finansowego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy utworzą 20 nowych miejsc pracy, co oznacza rozszerzenie grona beneficjentów ustawy o małych i średnich przedsiębiorców.
W przypadku rozbudowy lub modernizacji istniejącego zakładu pułap wartości inwestycji określono na 1,5 mln euro pod warunkiem utrzymania 200 miejsc pracy lub 100 w obszarach wsparcia (charakteryzują się m.in. wysokim bezrobociem i niskim PKB na osobę).
W ustawie określono warunki i system przyznawania wsparcia finansowego przedsiębiorcom oraz sposób monitorowania jego wykorzystania zgodnie z ustawą o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców, a także innymi aktami prawnymi.
Wprowadzenie ustawy zwiększy atrakcyjność inwestowania w Polsce. Będzie ona instrumentem wspierającym tworzenie nowych miejsc pracy, powstawanie inwestycji, w tym zagranicznych, w regionach wymagających wsparcia.
Ustawa zapewnia jednakowe traktowanie inwestorów krajowych i zagranicznych, co jest zgodne z prawem Unii Europejskiej.
W ciągu roku łączne nakłady inwestycyjne będące konsekwencją ustawy wyniosą 685 mln euro, przy czym w pierwszym roku inwestycje pochłoną 340 mln euro, dzięki czemu powstanie 15.000 miejsc pracy.