Prokuratura Krajowa kieruje pismo ws. Turowa. Nie zgadza się z warszawskim sądem
Prokuratura Krajowa skierowała zażalenie na postanowienie WSA w Warszawie o wstrzymaniu wykonania decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) w sprawie kopalni Turów. Chodzi o decyzję sprzed tygodnia, w której warszawski sąd wydał decyzję, która może doprowadzić do wstrzymania wydobycia w Kopalni Węgla Brunatnego w Turowie.
Prokuratura Krajowa skierowała zażalenie na postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej dotyczącej wydobycia w Turowie. Decyzję w tej sprawie wydał w ubiegłym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie. W opinii sądu decyzja, na podstawie której w kopalni prowadzone jest wydobycie, może być wadliwa.
Zażalenie na decyzję sądu złożyli Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska i PGE, czyli firma prowadząca wydobycie w Turowie. Teraz do sprawy dołączyła Prokuratura Krajowa.
Decyzja sądu sprzed tygodnia wynika ze skargi złożonej jesienią 2022 r. przez m.in. Fundację Frank Bold, Greenpeace i Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia. Jak wskazywała radczyni prawna reprezentująca Frank Bold, Agnieszka Stupkiewicz, sąd "wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dla wydobywania węgla brunatnego w Turowie do czasu jej merytorycznego rozstrzygnięcia".
To natomiast oznacza, że Sąd przychyla się hipotezie, że zachodzi niebezpieczeństwo znacznej szkody w środowisku w działalności kopalni Turów, zaś decyzja środowiskowa przedłużająca koncesję na wydobycie surowca może w przyszłości zostać uznana za wadliwą - wskazuje radczyni prawna. Do momentu rozstrzygnięcia tej kwestii wstrzymał natomiast jej wykonanie.
Swoje stanowisko w sprawie zajęła minister klimatu Anna Moskwa, która zapowiedziała obronę kompleksu energetycznego z Bogatyni. W swoim wpisie na Twitterze podkreślała, że "działalność kompleksu Turów jest zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski" i jednocześnie "nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia".
Decyzję WSA krytykowali także inny członek rządu, wicepremier Jacek Sasin. "Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie realizuje obce interesy. Na wniosek Die Große Kreisstadt Zittau, czeskiego i niemieckiego oddziału Greenpeace oraz Fundacji Frank Bold sędziowie żądają zamknięcia kopalni Turów. Nie pozwolimy na to!" - pisał na Twitterze po ogłoszneiu decyzji WSA.