Prokuratura zdecydowała. Umorzono śledztwo ws. byłego prezesa Lotosu
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku umorzyła śledztwo m.in. przeciwko byłemu prezesowi Grupy Lotos Pawłowi Olechnowiczowi. Był on podejrzany o wyrządzenie w 2011 r. znacznej szkody majątkowej spółce - poinformował w środę rzecznik. Prokurator Mariusz Duszyński wskazał, iż postanowienie o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocne.
Prokurator Mariusz Duszyński powiedział, że umorzono śledztwo przeciwko Pawłowi Olechnowiczowi i trzem innym osobom podejrzanym o wyrządzenie w 2011 r. znacznej szkody majątkowej Grupie Lotos w łącznej kwocie 246 tys. zł poprzez zawarcie umowy o świadczenie usług doradczych z jednym z podmiotów zewnętrznych.
"5 grudnia br. prokurator umorzył śledztwo prowadzone przeciwko Tomaszowi S., Adamowi L., Marcie Z. oraz Pawłowi Olechnowiczowi wobec stwierdzenia, że czyny nie zawierają znamion czynu zabronionego" - poinformował rzecznik.
Śledztwo ruszyło we wrześniu 2018 r. W styczniu 2019 r. na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku funkcjonariusze CBA zatrzymali cztery osoby: Tomasza S., Adama L., Martę Z. i Pawła Olechnowicza (wyraził zgodę na publikację nazwiska - PAP), który w 2011 r. pełnił funkcję prezesa zarządu i dyrektora generalnego w Grupie Lotos.
Zatrzymane osoby zostały wówczas doprowadzone do prokuratury i usłyszały zarzuty wiążące się z wyrządzeniem spółce Lotos znacznej szkody majątkowej.
Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator skierował wobec Pawła Olechnowicza i Tomasza S. wnioski do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd nie uwzględnił wniosków i nie zastosował żadnych środków zapobiegawczych.
W październiku 2021 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku zasądził na rzecz Pawła Olechnowicza 45 tys. zł zadośćuczynienia za bezzasadne zatrzymanie.
Prokurator Duszyński dodał, że postanowienie o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocne.