Prowadzisz działalność? Sprawdź czy opłaca ci się ten manewr podatkowy

Ryczałtowcy, nawet na preferencyjnych stawkach powinni oszacować i przeliczyć dochody w drugim półroczu i sprawdzić czy nie opłaca im się przejść na skalę. Można zyskać kilka tysięcy złotych. Taka możliwość jest tylko w tym roku, ale zgłoszenie można zrobić do 22 sierpnia.

Przedsiębiorcy musieli wybrać formą opodatkowania w lutym tego roku, ale konieczność naprawy Polskiego Ładu sprawiła, że od lipca mamy nowe przepisy podatkowe i niekoniecznie wybrana na początku roku forma rozliczania się z fiskusem jest dalej opłacalna. Ministerstwo Finansów posłuchało ekspertów i ostatecznie Polski Ład 2.0 dopuszcza zmianę w dwóch wariantach. 

Prowadzący działalność gospodarczą będą mogli wybrać rozliczenie na skali -  jeśli są na podatku liniowym i ryczałcie mogą to zrobić ex post (po zakończeniu roku podatkowego 2022 r.) za cały rok podatkowy, ale ryczałtowcy mogą także przejść na skalę na drugą połowę roku. Jeśli wybierają ten drugi wariant, to mają czas na decyzje i zgłoszenie zmiany do 22 sierpnia.

Reklama

Powinni przeliczyć swoje dochody i koszty pod tym kątem, bo okazuje się, że nawet jeśli korzystają z niższych stawek, to przejście na skalę na drugą połowę roku może być dla nich opłacalne.

Taki manewr może być korzystny, bo pomimo zmiany formy opodatkowania od połowy roku, skala będzie dostępna w 100 proc. tj. pełna kwota wolna od podatku czyli 30 tys. zł oraz wejście w drugi próg podatkowy rozpocznie się od 120 tys. zł - tłumaczy Piotr Juszczyk, doradca podatkowy firmy In Fakt.

Ryczałtowcy powinni sprawdzić czy zmiana im się opłaca

Podaje przykłady ile można zaoszczędzić na wykorzystaniu tej możliwości, która jest dopuszczalna tylko w tym roku, ze względu na turbulencje podatkowe związane z naprawianiem Polskiego Ładu.  

- Dla podatników rozliczających się na ryczałcie, nawet jeśli uzyskają oni w drugiej połowie roku przychody na poziomie 135 tys. zł (w całym roku 270 tys. zł) może się okazać, że takie przejście od połowy roku jest opłacalne. Przy takiej wysokości przychodów półrocznych oraz dużym ZUS i stawce 17 proc. jest to wartość graniczna. Zysk co prawda jest niewielki, bo ok. 100 zł. Jednak im mniejsze przychody w drugiej połowie roku, tym większa korzyść. Gdyby jednak podatnik chciał cały rok rozliczyć na skali, byłoby to już niekorzystnie. Daniny wzrosłyby wówczas o 27 tys. zł - zastrzega ekspert.  

Dlatego też taki podatnik na początku roku wybrał ryczałt. Jednak zmiana w połowie roku przyniesie korzyści.

Dla poziomu przychodu 200 tys. zł w stosunku rocznym czyli po 100 tys. na każde półrocze i stawce ryczałtu 17 proc., zmiana w połowie roku daje zysk ok. 3 tys. zł. W stosunku rocznym skala była już niekorzystna, bo podatek byłby wyższy o 10,5 tys. zł - wylicza Piotr Juszczyk.

Cała kwota wolna do wykorzystania w drugiej połowie roku

Jeśli podatnik zdecyduje się na zmianę opodatkowania na pół roku, to następnie od nowego roku ponownie "wróci" na ryczałt.

- Warto zwrócić uwagę, że dodatkowo, w drugiej połowie roku podatnik może dokonać zakupów do firmy, a tym samym zmniejszyć opodatkowanie i wówczas jeszcze bardziej korzystna będzie zmiana w połowie roku. Powyższe może mieć zastosowanie również w ten sposób, że podatnicy nawet przy przychodach 200 tys. w drugiej połowie roku, ale jednocześnie kosztach 65 tys. zł, mogą odnieść korzyść - mówi ekspert In Fakt.

Wylicza też, że nawet dla ogólnej i najbardziej popularnej stawki dla usług czyli 8,5 proc., podatnik przy przychodach 130 tys. zł rocznie czyli po 65 tys. zł na każde półrocze, przy zmianie w połowie roku zyska ok. 900 zł (bez kosztów - czyli całość opodatkowana). Gdyby przez cały rok był na skali, to byłaby już "strata" w kwocie 4,3 tys. zł.

Ministerstwo Finansów udostępnia kalkulatory do przeliczania skutków zmian po wejściu drugiej wersji Polskiego Ładu. Na razie pojawiły się kalkulatory dla pracujących na etacie i umowie zleceniu oraz dla osób na dwóch umowach o pracę. Na początku sierpnia powinien się pojawić kalkulator dla przedsiębiorców, ale nie wiadomo czy będzie także kalkulator dla ryczałtowców do wyliczenia opłacalności zmiany formy opodatkowania na drugie półrocze.

Monika Krześniak-Sajewicz

 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »