Przed nami wyzwanie równie trudne, jak budowa dróg
Do 2015 roku 90 procent Polaków ma mieć dostęp do szerokopasmowego internetu. Taki cel wyznaczyło sobie Ministerstwo Infrastruktury.
Magdalena Gaj, podsekretarz stanu w resorcie, wyjaśnia, że za cztery lata wiele się w tej dziedzinie zmieni. - To jest okres, kiedy skończy się obecna perspektywa finansowa i czas, kiedy jednostki samorządu terytorialnego powinny zakończyć inwestycje w tzw. "białych plamach" - miejscach, gdzie nie ma nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej - powiedziała Magdalena Gaj.
Podsekretarz dodała, że w najbliższych tygodniach samorządy muszą rozpocząć przetargi na znalezieniu partnerów, którzy rozpoczną realizację inwestycji. Krzysztof Blusz, wiceprezes DemosEuropa - Centrum Strategii Europejskiej, przekonuje, że Polskę czeka trudne, cywilizacyjne wyzwanie. - To projekt interdyscyplinarny, wcale nie mniej skomplikowany w wielu aspektach niż budowa dróg czy infrastruktury energetycznej - powiedział Krzysztof Blusz.
Dodał, że Polska nie może tego projektu zlekceważyć, bo jest on kluczem do przyszłego sukcesu naszego kraju. Obecnie zaledwie 17 procent Polaków ma dostęp do internetu o prędkości przekraczającej 5 mb/s. W tej dziedzinie znacznie wyprzedza nas wiele krajów - nie tylko Japonia czy Korea Płd., ale także np. Rumunia.
Rozwój szybkiego internetu był jednym z tematów dyskusji podczas 21. Forum ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.