Reklama

Przed Polską trzy trudne wyzwania!

Analitycy Banku Światowego odniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2010 r. do 3,5 proc., zaś w 2011 roku do 4,1 proc. - podał BŚ w cyklicznym raporcie. Polska w najbliższej przyszłości będzie musiała jednak podjąć "trudne wyzwania" - napisano w raporcie.

W lipcowym raporcie ekonomiści BŚ prognozowali dynamikę polskiego wzrostu PKB na poziomie 3,0 proc. w tym roku, i 3,7 proc. w przyszłym roku. Kaspar Richter, starszy ekonomista Banku Światowego, główny autor raportu, zaznaczył jednak, że Polska w najbliższej przyszłości będzie musiała podjąć "trudne wyzwania" w celu wsparcia perspektyw wzrostu gospodarczego. Zdaniem ekonomistów Banku Światowego oznacza to m.in.: racjonalizację wydatków związanych ze świadczeniami, wzmocnienie bazy podatkowej oraz wdrożenie wiarygodnych średnioterminowych strategii finansowych.

Polska ma trzy problemy!

Istotną rolę, kluczową dla podtrzymania stabilnego wzrostu gospodarczego w regionie EU10 odgrywają trzy kwestie.

Reklama

Pierwsza

- związana jest z polityka monetarną; banki centralne i władze finansowe powinny starać się o wzmocnienie odporności sektora finansowego na poziomie narodowym i europejskim.

Druga

- polega na wdrożeniu wiarygodnych średnioterminowych strategii fiskalnych, co oznacza m.in. racjonalizację świadczeń i stabilizację wydatków związanych ze strukturą wiekową społeczeństwa, wzmocnienie bazy podatkowej i instytucji fiskalnych.

Trzecia

- dotyczy usunięcia strukturalnych barier, co może wzmocnić wzrost gospodarczy bez zagrożenia związanego z nadmiernym wzrostem popytu krajowego napędzanego zbytnią ekspansją kredytową, - napisał w komentarzu Thomas Laursen, Country Manager na Polskę i kraje Bałtyckie.

Zdaniem analityków BŚ, większość krajów regionu opiera swój wzrost gospodarczy na eksporcie. W Polsce motorem dla gospodarki będą inwestycje prywatne oraz konsumpcja, która w Polsce jako jedyna obok Czech urosła w II kwartale rdr. Przychody gospodarstw domowych w Polsce w przyszłym roku będą rosły, co sprawi, że wzrośnie także popyt krajowy. Spodziewamy się wzrostu inwestycji prywatnych, właśnie na bazie wzrostu popytu krajowego oraz rosnącego popytu zza granicy - dodał.

Według prognoz BŚ

W 2011 r. nowe państwa Unii, tzw. UE 10 (czyli Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry) dobiją do poziomu sprzed kryzysu. W 2010 r. wypracują 1,6 proc. wzrost PKB, a rok później ten rezultat jeszcze poprawią. Ich gospodarki urosną wówczas o 3,6 proc. Motorem powolnego wzrostu będzie m.in. Polska.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wyzwania | PKB Polski | wzrost PKB | Polskie | PKB

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »