Przewozy przez aplikacje. Kierowcy będą weryfikowani

Nowe przepisy przyjęte przez rząd mają poprawić bezpieczeństwo pasażerów przewozów na zamawianych przez aplikacje - podkreślił w środę w Polsat News pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Cieszyński wyjaśnił, iż zmiany polegają na tym, "że każdy, kto będzie chciał zostać kierowcą takiej taksówki (przewóz pasażerów zamawiany przez aplikację - PAP), będzie musiał osobiście pojawić się w siedzibie przewoźnika, przekazać aktualne dokumenty, czyli prawo jazdy, zaświadczenie o niekaralności oraz inne informacje na swój temat".

Podkreślił, że projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym ma m.in. na celu wykluczenie takiej możliwości, że "osoby, które później popełniały przestępstwa, jako kierowcy tych taksówek nie były tymi, za które się podawały".

Reklama

Wzrasta liczba przestępstw

Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, wzrasta liczba przestępstw o charakterze seksualnym, popełnianych w środkach transportu zamawianych przez aplikację. W 2020 r. odnotowano siedem takich przypadków, w 2021 r. - 21, natomiast od stycznia do września 2022 r. - 30. Przestępstwa mają charakter molestowania lub gwałtu, a ofiarami tych napaści są najczęściej kobiety.

Nowelizacja ustawy przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Radę Ministrów zobowiąże również firmy przewozowe do przetwarzania informacji, które dotyczą osób wykonujących przejazdy, przez pięć lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym kierowca zakończył współpracę z danym przedsiębiorcą). Chodzi o dane gromadzone w toku weryfikacji, ale również w trakcie współpracy przedsiębiorcy z danym kierowcą. Firmy pośredniczące przy przewozie osób będą mogły wymieniać się między sobą danymi kierowców.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »