Przybywa bankrutów

Wyniki firm z kwartału na kwartał są gorsze, przypomniał nam Arkadiusz Garbarczyk, analityk BRE Banku i bardziej to, niż skok liczby upadłości, skłania do obaw o perspektywy gospodarki.

Wyniki firm z kwartału na kwartał są gorsze, przypomniał nam Arkadiusz Garbarczyk, analityk BRE Banku i bardziej to, niż skok liczby upadłości, skłania do obaw o perspektywy gospodarki.

Wśród przyczyn kłopotów wyróżnił drogi kredyt i silny złoty, co uderza w eksporterów. Również Łukasz Rawdanowicz, ekspert CASE z PG TOP, kwartalnika Centrum z analizami, uznał, że mocny ostatnio złoty może jeszcze wyżej wynieść falę bankructw. Natomiast Iwona Pugacewicz-Kowalska, analityk CDM Pekao, podkreśliła kłopoty firm z płynnością. Wolniejszy wzrost gospodarczy mieć musi takie właśnie skutki, że rośnie liczba tych, które nie są w stanie się utrzymać na rynku, bo nie mają jak finansować rozwoju.

Choć ekonomiści nie lekceważą negatywnej wymowy wzrostu upadłości, to jednak uważają, że nie ma jeszcze powodu do głośnego alarmu. A. Garbarczyk przypomniał, że w 1999 r. też sytuacja firm była bardzo zła, lecz się poprawiała w rytm wzrostu PKB. Ł. Rawdanowicz zaś wskazał, że na gruzach upadłych firm zawsze pojawiają się nowe, a przejmowane tak aktywa zwiększają konkurencyjne szanse sukcesorów. Jego zdaniem, z interpretacją danych GUS i sądów o liczbie firm w Polsce trzeba uważać, gdyż obciążenia i słabsza koniunktura, silniej dziś skłaniają przedsiębiorców do skrywania się w szarej strefie.

Reklama

W rejestrze REGON do końca grudnia ub.r. GUS umieścił 3.185.040 przedsiębiorstw, odnotowując w ub.r. wzrost ich o 145.589 firm (o 4,6 proc., wobec 6,5 proc. w 1999 r.). Nie wiadomo jaka część z nich faktyczne działa.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: upadłości | złoty | analityk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »