Przychody w górę, zyski mocno w dół. Sieć Leroy Merlin podsumowała 2022 r. w Polsce

Przychody Leroy Merlin wzrosły o 9,22 proc., ale zysk netto spadł o 66 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem - wynika z danych finansowych za 2022 r. Sieć wskazuje, że "sytuacja finansowa spółki jest dobra". Przypomnijmy, że Leroy Merlin był krytykowany po wybuchu wojny w Ukrainie w lutym 2022 roku za decyzję francuskiej centrali o niewycofaniu się z rosyjskiego rynku. Aktywiści domagali się bojkotu sieci, a przed sklepami organizowano protesty.

W 2022 roku przy przychodach wynoszących 8,6 mld zł, zysk netto Leroy Merlin wyniósł 123,8 mln zł i był trzykrotnie niższy niż rok wcześniej, kiedy spółka zarobiła 365,2 mln zł - podają "Wiadomości Handlowe". 

Czy może być to efekt wysokiej inflacji, mniejszego zapotrzebowania na materiały budowlane i tym, że Polaków zwyczajnie nie stać na rozpoczynanie remontów? O spadku odwiedzin marketów budowlanych już pod koniec ubiegłego roku informowały Proxi.cloud i UCE Reaserch. Dla porównania jednak, warto sięgnąć po wyniki bezpośredniego konkurenta Leroy Merlin - Castoramy, której zyski netto w tym samym okresie wzrosły o 10 proc. "W 2021 roku Castorama zarobiła 740 mln zł, a w zeszłym roku już 811 mln zł" - podaje portal bezprawnik.pl.

Reklama

Tymczasem zeszłoroczny zysk netto Leroy Merlin w Polsce był nawet o 66 proc. niższy niż w 2021 roku.

Wzrost przychodów sieci. Leroy Merlin: Sytuacja finansowa jest dobra

Leroy Merlin odpowiada, że problemu nie ma. - Sytuacja finansowa spółki jest dobra. W swojej działalności korzystamy przede wszystkim z własnych źródeł finansowania - ocenił zarząd Leroy Merlin.

W porównaniu z 2021 rokiem, sieć w ubiegłym roku odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży o 9,22 proc. - wyniosły one 8,6 mld zł. Sieć podaje dane, z których wynika, że spółce udało się wypracować zysk netto, nawet jeśli był on o jedną trzecią niższy. 

Co z niższą częstotliwością odwiedzin sieci w ub. roku przez Polaków? - Patrząc całościowo, aktywność zakupowa jedynie z małymi wyjątkami była praktycznie wyrównana przez cały okres badania - podaje "PanParagon". Większe problemy mieli mieć Auchan i Decathlon. 

Leroy Merlin mierzy się z większymi kosztami - wynika ze sprawozdania finansowego spółki. Koszty operacyjne wzrosły o 15,3 proc. do 8,48 mld zł z 7,35 mld zł rok wcześniej. Zwiększyły się też wydatki na wynagrodzenia (z 726,63 do 797,76 mln zł). Jednocześnie wzrosła wartość sprzedanych towarów do 5,66 mld zł z 5 mld rok wcześniej.

Auchan, Decathlon czy Leroy Merlin nie chciały wyjść z Rosji. Aktywiści ogłosili bojkot

Sieć Leroy Merlin była krytykowana po wybuchu wojny w Ukrainie w lutym 2022 roku za decyzję francuskiej centrali o niewycofaniu się z rosyjskiego rynku. Aktywiści domagali się bojkotu sieci, a przed sklepami organizowano protesty - ustały one po kilku miesiącach od ataku Putina na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Leroy Merlin nie tylko nie zamknął swoich sklepów w Rosji, ale przejął połowę rynku materiałów budowlanych z obrotem w wysokości 530 miliardów rubli, po tym jak inne sklepy zdecydowały się opuścić kraj. Francuska sieć praktycznie została pozbawiona większej konkurencji.

Za podobne decyzje krytykowani byli m.in. Burger King, Auchan czy Decathlon. Ten ostatni przez kilka miesięcy opierał się przed wycofaniem z rynku, ostatecznie w czerwcu 2022 roku problemy z zaopatrzeniem sprawiły, że francuski gigant musiał zamknąć wszystkie sklepy. 

Na początku 2023 roku okazało się, że również biznes KFC poprowadzi ktoś inny. Sprzedane zostały m.in. restauracje Pizza Hut i Burger King.

Masz wpływ na przyszłość serwisu Interia Biznes. Czekamy na Twój głos!  >>> WYPEŁNIJ ANKIETĘ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Leroy Merlin | Rosja | bojkot | hipermarkety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »