Przygotowania do uruchomienia mechanizmu warunkowości w budżecie UE są w toku - Komisja Europejska

KE poinformowała we wtorek, że przygotowania do uruchomienia mechanizmu warunkowości w budżecie UE są w toku, ale do tej pory nie wszczęto postępowania wobec żadnego kraju. Szybkiego uruchomienia mechanizmu w przyjętej w lipcu rezolucji domagał się Parlament Europejski.

W lipcu PE wezwał Komisję do uruchomienia mechanizmu. Zagroził, że jeśli KE tego nie zrobi, może wnieść sprawę wobec niej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) za bezczynność.

Mechanizm zakłada, że Bruksela może zamrozić środki unijne dla kraju członkowskiego, jeśli stwierdzi, że istnieje ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania, np. defraudacji.

Parlament Europejski przyjął w lipcu rezolucję wzywającą Komisję Europejską do szybkiego zbadania wszelkich potencjalnych naruszeń zasad praworządności, które mogą mieć poważny wpływ na należyte zarządzanie finansami z budżetu UE.

Reklama

W rezolucji, uchwalonej wtedy na sesji plenarnej 529 głosami "za" przy 150 głosach przeciw i 14 wstrzymujących się, europosłowie wyrazili ubolewanie, że Komisja postanowiła zastosować się do konkluzji Rady Europejskiej z grudnia 2020 roku i opóźnić stosowanie rozporządzenia w sprawie systemu warunkowości budżetu UE poprzez opracowanie wytycznych dotyczących jego stosowania.

Zdaniem deputowanych, wytyczne te nie są potrzebne i PE musi kontynuować przygotowania do pozwania Komisji za "zaniechanie działania".

Posłowie wezwali też KE do szybkiego zbadania wszelkich potencjalnych naruszeń zasad praworządności, "które mają lub mogą mieć poważny wpływ na należyte zarządzanie finansami z budżetu Unii", zaznaczając, że "sytuacja w niektórych państwach członkowskich już teraz uzasadnia podjęcie natychmiastowych działań".

Rozporządzenie w sprawie uwarunkowań dotyczących praworządności, mające na celu ochronę funduszy UE przed ich ewentualnym niewłaściwym wykorzystaniem, weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. W ramach nowych przepisów nie zaproponowano jednak żadnych instrumentów.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Rada Europejska zwróciła się do Komisji o opóźnienie ich stosowania, by państwa członkowskie mogły je zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości UE (Polska i Węgry uczyniły to 11 marca 2021 roku) oraz do czasu, gdy Komisja opracuje szczegółowe wytyczne dotyczące ich stosowania. Na tym tle doszło do sporu między KE a Parlamentem.

Przewodniczący PE David Sassoli w piśmie z 23 czerwca zagroził, że jeśli Komisja nie podejmie działań, europarlament wniesie sprawę do TSUE.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: budżet UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »