Przyjęte dokumenty o zaopatrzeniu emerytalnym i ubezpieczeniu społecznym
Podczas dzisiejszych obrad KSRM przyjął i rekomendował Radzie Ministrów projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym i ubezpieczeniu społecznym.
Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie przewiduje możliwości ustalenia na jej podstawie świadczeń dla osób mających prawo do tzw. zabezpieczenia mundurowego. Ponieważ przepisy powszechne, czyli przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS, przewidują możliwość wzrostu kwoty świadczenia w przypadku kontynuowania ubezpieczenia po ustaleniu prawa do świadczenia, konieczne jest przyznanie podobnych uprawnień emerytowanym funkcjonariuszom i żołnierzom. Chodzi o tzw. emerytów mundurowych, którzy po zwolnieniu ze służby byli zatrudnieni przed 1 stycznia 1999 r. w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa pełnego wymiaru lub, po 31 grudnia 1998 r., podlegali ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Wówczas, na wniosek zainteresowanego, do wysługi emerytalnej będzie zaliczany okres jego zatrudnienia lub okres płacenia składek ubezpieczeniowych.
Kolejną zmianą jest propozycja uregulowania zasad przyznawania i ustalania wysokości rent rodzinnych oraz unormowanie sytuacji funkcjonariuszy lub żołnierzy, którzy nie mają uprawnień emerytalnych (stosunek służbowy wygasł przed upływem 15 lat), a podjęli działalność objętą obowiązkiem ubezpieczenia społecznego.
W projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym i ubezpieczeniu społecznym wprowadza się również rozwiązania normujące sytuację komisji lekarskich, orzekających o inwalidztwie. Po 1 stycznia 1999 r. komisje te zostały wyłączone ze struktury jednostki budżetowej i włączone do jednostki samofinansującej się. W związku z tym konieczne jest ustalenie sposobu ustalania wysokości opłat za badania przeprowadzane w komisjach podległych ministrowi MSWiA i trybu wnoszenia tych opłat.