"Pucok" wpisany na listę produktów tradycyjnych

Tradycyjny małopolski góralski ser gazdowski - "gołka" - występujący też pod nazwą "pucok" i "kara" został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez resort rolnictwa.

Tradycyjny małopolski góralski ser gazdowski  - "gołka" - występujący też pod nazwą "pucok" i "kara" został  wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez resort  rolnictwa.

Wędzony ser przypomina oscypka i często pojawia się w sprzedaży jako jego podróbka. O wpisaniu go na listę poinformował resort na swej stronie internetowej.

Podstawowa różnica pomiędzy serem gazdowskim i oscypkiem polega na tym, że ten pierwszy w całości wytwarzany jest z mleka krowiego, a jego produkcja może trwać przez cały rok. Ser o jasnobrązowej skórce ma walcowaty kształt, zdobią go wypukłe oraz wklęsłe wzory. Mierzy od 6 do 15 cm i waży 0,3-0,6 kg.

Sery z mleka krowiego wytwarzane są w górskiej części Małopolski od wieków, na początku do użytku domowego, a później także na handel. W przeszłości wytwarzano je w okresie jesienno - zimowym, kiedy nie doiło się owiec. Wędzone były w przydomowej wędzarni, a nie w pasterskim szałasie, jak oscypek.

Reklama

Prawdziwy oscypek ma status produktu regionalnego prawnie chronionego przez Unię Europejską. Popularny góralski ser w kształcie dwustronnego stożka może być produkowany wyłącznie w niektórych gminach województw małopolskiego i śląskiego. Wytwarzany jest z minimum 60 proc. mleka owczego, od maja do końca września. "Oscypki" pojawiające się w sprzedaży po tym okresie albo posiadające inny kształt, to najczęściej właśnie "sery gazdowskie".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: resort | małopolski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »