Puławy bedą budować elektrownię z PGE
Nadzwyczajne walne zgromadzenie Zakładów Azotowych Puławy zgodziło się na objęcie przez Puławy udziałów w spółce celowej Melamina III, w której 50 proc. będzie należało do PGE. Spółka celowa zajmie się budową nowej elektrowni lub elektrociepłowni o mocy około 840 MWe - poinformowały Puławy w komunikacie.
Wybudowanie na terenie gminy Puławy nowej elektrowni lub elektrociepłowni o mocy ok. 840 MWe ma kosztować około 3 mld zł. Rozpoczęcie budowy elektrowni lub elektrociepłowni przewidziano na rok 2013, a jej zakończenie na 2016 rok. Początkowo projekt "Elektrownia Puławy" miały realizować dwie spółki - Vattenfall Poland oraz Zakłady Azotowe Puławy.
W kwietniu 2010 roku obie firmy podpisały umowę o współpracy budowie i eksploatacji. Jednak w związku z przyjęciem przez Grupę Vattenfall nowej strategii skierowanej na energetykę odnawialną, grupa zweryfikowała plany inwestycyjne na rynku polskim. W listopadzie ub. roku Vattenfall przekazał do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA informację o poszukiwaniu partnera dla Zakładów Azotowych Puławy i przekazania praw do projektu "Elektrownia Puławy". Prowadzone rozmowy zakończyły się sukcesem. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jeden z sześciu koncernów wchodzących w skład największej grupy energetycznej w kraju - Polskiej Grupy Energetycznej.
Przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna składa się z centrali i 11 oddziałów, które znajdują się w różnych miastach Polski. Są to kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie. Jej udział w rynku wydobywczym tego surowca stanowi 76 proc. krajowego wydobycia, spółka jest także największym wytwórcą energii elektrycznej - wytwarza ok. 40 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej. Zatrudnia łącznie ponad 22 tys. pracowników.