Pył wulkaniczny nie zakłóca ruchu lotniczego

Pył z wulkanu Grimsvotn nie zakłóca ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej, mimo że jego śladowe ilości znajdują się w północno-zachodniej części kraju - poinformował w środę PAP rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz

Pył z wulkanu Grimsvotn nie zakłóca ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej, mimo że jego śladowe ilości znajdują się w północno-zachodniej części kraju - poinformował w środę PAP rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz

We wtorek wieczorem IMGW poinformował, że chmura pyłów wulkanicznych dotrze w środę rano do północno-zachodniej Polski. "Jedynie w północno-zachodniej części naszej przestrzeni powietrznej znalazły się śladowe ilości pyłu wulkanicznego, do 2000 ug (mikrogramów) w metrze sześciennym powietrza. Poinformowaliśmy o tym fakcie przewoźników" - powiedział Hlebowicz. Wyjaśnił, że zgodnie z międzynarodowymi normami takie wielkości nie stanowią zagrożenia dla ruchu lotniczego, który w naszej przestrzeni odbywa się normalnie. "Czerwonej strefy, czyli tej o największym stężeniu pyłu, w której zamyka się ruch lotniczy i która obecnie jest nad częścią północnych Niemiec, dziś się nie spodziewamy" - podkreślił. Dodał, że zgodnie z prognozami stężenie pyłu osiągnęło już "apogeum". We wtorek niemiecki urząd bezpieczeństwa lotniczego (DFS) ogłosił wprowadzenie od środy rana zakazu lotów nad północną częścią kraju z powodu przemieszczającej się znad Islandii chmury pyłu wulkanicznego. Z lotnisk w Bremie samoloty nie będą mogły startować ani też na nich lądować od godziny 5 rano, natomiast w Hamburgu od godziny 6 - poinformował we wtorek wieczorem agencję dpa rzecznik DFS. Nie wiadomo jeszcze, jakie decyzje zapadną względem lotnisk w Hanowerze i Berlinie. Pozostałe porty lotnicze mają w środę pracować normalnie. Nie wiadomo także, jak długo będzie obowiązywał zakaz lotów nad północną częścią Niemiec. Przyczyną problemów jest chmura pyłu po erupcji wulkanu Grimsvotn na Islandii. Ponad rok temu wybuch innego wulkanu na Islandii spowodował kompletny chaos w komunikacji lotniczej w Europie. Odwołano wówczas około 100 tysięcy lotów, co dotknęło ponad 10 mln pasażerów.

Reklama

Ruch powietrzny w Wielkiej Brytanii wraca w środę do normy po zakłóceniach spowodowanych dzień wcześniej przemieszczaniem się chmury pyłu wulkanicznego znad Islandii. Otwarto także duńską przestrzeń powietrzną, której mała część była zamknięta we wtorek.

Według najnowszego komunikatu brytyjskiej służby kontroli ruchu powietrznego NATS "od północy w nocy z wtorku na środę nie przewiduje się żadnej chmury wulkanicznej w brytyjskiej przestrzeni powietrznej". Dzień wcześniej chmura wyrzucona przez islandzki wulkan Grimsvotn uwięziła tysiące pasażerów na lotniskach w Szkocji. Loty anulowały m.in. linie British Airways, easyJet i Aer Lingus.

British Airways anulowały dwa loty: z londyńskiego lotniska Heathrow do Hamburga i z Hamburga na Heathrow. W środę ruch powietrzny powinien powracać do normy, ale pasażerowie są w dalszym ciągu proszeni, by w sprawie rozkładów lotów kontaktowali się bezpośrednio z przewoźnikami - przypomina NATS.

Minister ds. transportu Philip Hammond oświadczył, że jest "ostrożnym optymistą" co do rozwoju sytuacji.

Także od północy otwarta została część duńskiej przestrzeni powietrznej w północno-zachodniej części kraju - podały tamtejsze służby kontroli lotów Naviair. "Ostatnie prognozy wskazują, że w duńskiej przestrzeni powietrznej nie ma już stężenia pyłów wulkanicznych, co pozwoliło nam całkowicie ją otworzyć" - poinformowała rzeczniczka Naviair, Camilla Hegnsborg.

Duńskie służby podtrzymały natomiast ograniczenia w lotach na wschodzie Grenlandii, na wysokości do 6 tys. metrów, a także nad zachodnim terytorium.

W środę Niemcy poinformowały, że z powodu przemieszczającej się chmury od godz. 11 zamknięta zostanie przestrzeń powietrzna nad Berlinem.

Według europejskiej agencji nadzorującej transport lotniczy Eurocontrol we wtorek odwołano ok. 500 lotów na 29 tys. planowanych łącznie na ten dzień.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: "Ruch" | 'Ruch'
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »