PZU: Achmea też chce odszkodowania

Holenderska firma ubezpieczeniowa Achmea, która jest akcjonariuszem Eureko, złożyła w sądzie w Utrechcie pozew przeciwko Polsce, żądając 725 mln euro odszkodowania - poinformowała w środę Achmea w komunikacie.

Holenderska firma ubezpieczeniowa Achmea,  która jest akcjonariuszem Eureko, złożyła w sądzie w Utrechcie  pozew przeciwko Polsce, żądając 725 mln euro odszkodowania -  poinformowała w środę Achmea w komunikacie.

Pozew w imieniu Achmei i innych akcjonariuszy Eureko złożono przeciw Rzeczypospolitej Polskiej oraz Skarbowi Państwa, ponieważ PZU dotychczas nie jest spółką notowaną na giełdzie i w związku z tym Eureko nie mogło przeprowadzić oferty publicznej, choć zamierzało to uczynić.

Fakt ten - uznała Achmea - miał negatywny wpływ na wartość akcji posiadanych przez udziałowców Eureko.

W komunikacie wyjaśniono, że państwo polskie, zgodnie z prawem holenderskim, jest odpowiedzialne za szkody poniesione przez akcjonariuszy Eureko (które jest spółką prawa holenderskiego).

Reklama

Achmea wyjaśniła, że skarga złożona została w trybie odrębnym niż postępowania toczące się w sporze samego Eureko z polskim Skarbem Państwa.

Akcjonariuszami Eureko wnoszącymi pozew są Achmea, spółka Stichting Administratie-Kantoor Achmea, brytyjski Friends Provident, szwajcarski Swiss Mobiliar, szwedzki Lansförsńkringar, niemiecki Gothaer oraz indywidualny grecki akcjonariusz - Dimitrios Contominas.

Achmea składała już pozew przed polskim sądem. W styczniu br. domagała się 600 mln euro odszkodowania, przy czym formalnie pozew Achmei nosił nazwę "zawezwania do próby ugodowej". Ubezpieczyciel wzywał Skarb Państwa do dobrowolnego naprawienia szkody, którą firma w swojej opinii poniosła w związku z niewykonaniem przez Skarb Państwa umowy sprzedaży akcji PZU z 1999 r. oraz aneksu do tej umowy z kwietnia 2001 r.

Achmea uznała, że niewykonanie tych umów, na podstawie których Eureko miało nabyć kolejne 21 proc. akcji PZU, przyniosło spółce szkody polegające na tym, że samo Eureko nie mogło zadebiutować na giełdzie. Tym samym - nie mogło rozwijać się tak, jak zakładali akcjonariusze.

Achmea szacowała wówczas, że brak oferty publicznej Eureko spowodował spadek wartości akcji tej spółki holdingowej o co najmniej 15 proc. Stąd szacunki 600 mln euro strat.

Holenderski ubezpieczyciel powoływał się m.in. na to, że jak w ub.r. stwierdził Trybunał Arbitrażowy w Londynie, Polska nie sprzedając Eureko kolejnego pakietu akcji PZU, naruszyła polsko- holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji.

Achmea zapowiadała wówczas, że jeśli nie dojdzie do polubownego rozwiązania sprawy, zamierza wnieść powództwo do sądu holenderskiego, ponieważ szkoda miała miejsce w Holandii. Polski Skarb Państwa nie zgodził się wówczas na ugodę.

Eureko, które w 1999 r. wzięło udział w prywatyzacji PZU, ma obecnie 33 proc. minus jedna, akcji PZU. Domaga się realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU i aneksu do tej umowy, czyli prawa do kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji PZU oraz wprowadzenia tej firmy na giełdę.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | firma | szkody | odszkodowania | skarb | pozew | Skarb Państwa | Eureko | firma ubezpieczeniowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »