Radosław Obolewski nie jest już członkiem zarządu PGZ

Nazwisko Radosława Obolewskiego, członka zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej nie figuruje już na stronie PGZ. MON, któremu podlega PGZ, nie informuje o powodach zmiany.

Obolewski wszedł do zarządu PGZ w grudniu ub.r., gdy prezesem spółki został Arkadiusz Siwko.

Obolewski był szefem Klubu "Gazety Polskiej" w podwarszawskich Łomiankach; podawano także, że jest współwłaścicielem apteki "Aronia" w Łomiankach, gdzie przez pewien czas pracował również Bartłomiej Misiewicz, który zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej PGZ, a w poniedziałek wystąpił o zawieszenie w funkcjach pełnionych w MON (rzecznika prasowego i szefa gabinetu politycznego) w związku z zarzutami w mediach, wobec których zapowiedział kroki prawne.

PGZ to jeden z największych koncernów zbrojeniowych w regionie. Skupia ponad 60 spółek nie tylko z branży obronnej, ale także stoczniowej i nowych technologii, zatrudnia ponad 17 tys. pracowników. Roczne przychody PGZ to ok. 5 mld zł.

17 września informowaliśmy: Polska Grupa Zbrojeniowa stawia na nowe technologie

Skupiająca największe przedsiębiorstwa sektora obronnego Polska Grupa Zbrojeniowa stawia na rozwój innowacyjności, optymalizację oraz transfer nowych technologii. Planuje także wzrost zatrudnienia wśród naukowców i inżynierów.

Celem mają być nowe, bardziej wymagające rynki zbytu, a docelowo wzrost znaczenia krajowego przemysłu obronnego na świecie.

- Staliśmy się jednym z największych koncernów obronnych, a na pewno dominującym w Europie Środkowo-Wschodniej - podkreśla w rozmowie z agencją Informacyjną Newseria Biznes Radosław Obolewski, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. - W tej chwili trwa konsolidacja koncernu, wszystko zaczyna się zazębiać, pojawiła się synergia między zakładami. Wydaje się, że cały czas jesteśmy w trendzie rosnącym. Stąd bardzo dużo rozmów oraz ofert spotkań ze strony zagranicznych partnerów.

Dowodem mogą być, jak wyjaśnia Radosław Obolewski, umowy, które krajowy koncern zbrojeniowy podpisuje z największymi graczami na świecie, takimi jak Lockheed Martin, Raytheon, MBDA czy Thales Alenia Space.

We wrześniu PGZ zawarła porozumienie z Leonardo-Finmeccanica, jednym z dziesięciu największych przedsiębiorstw techniki lotniczej, astronautyki, obronności oraz bezpieczeństwa, a także wiodącą włoska spółką technologiczną. Na mocy tej umowy Leonardo ma wspierać PGZ swoimi rozwiązaniami i produktami, natomiast PGZ - współpracować w zakresie działalności przemysłowej oraz logistycznej.

List intencyjny zakłada także duży transfer nowoczesnych technologii do Polski, którego celem ma być rozpoczęcie działalności w tym zakresie oraz utworzenie dużej liczby nowych miejsc pracy w obydwu przedsiębiorstwach.

Wcześniej Leonardo inwestował już w Polsce znaczne środki w branży śmigłowcowej (po nabyciu przedsiębiorstwa PZL-Świdnik).

- Myślę, że na scenie międzynarodowej widać już, jak PGZ rośnie w siłę - tłumaczy Radosław Obolewski. - Systematycznie wygaszamy wewnętrzną rywalizację naszych spółek na rynku. Dążymy raczej do generowania synergii między nimi.

Grupa kładzie cały czas nacisk, jak twierdzi Radosław Obolewski, na optymalizację oraz wzrost konkurencyjności poszczególnych wchodzących we jej skład przedsiębiorstw. Koncentruje się również na innowacyjności.

- Jeżeli nie będziemy optymalizować działań, produktów, rozwijać innowacyjności oraz dokonywać transferu nowych technologii, to pozostaniemy na peryferiach zbrojeniowego interesu - mówi Radosław Obolewski. - Ciągle nad tym pracujemy, kooperując z największymi graczami z branży na rynkach światowych, a także współpracując z podmiotami krajowymi.

W ramach innowacyjności chcemy zaoferować zatrudnienie nowym kadrom, młodym, zdolnym naukowcom czy inżynierom. Myślę, że w tej chwili możemy walczyć na rynkach azjatyckich oraz w Afryce. Natomiast docelowo, po podpisywaniu umów i wdrożeniu bogatszego know-how, będziemy mogli rywalizować także na rynkach bardziej wymagających. (Newseria Biznes)

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Polska Grupa Zbrojeniowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »