Rafako upadło. Jest decyzja sądu. Spółka zatrudnia blisko 700 pracowników

Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała spółka w komunikacie. Pod koniec września br. zarząd Rafako złożył wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Jak wówczas informowano, z dniem ogłoszenia upadłości Rafako zarządzanie majątkiem spółki, w tym uprawnienie do sprzedaży lub wydzierżawienia tego majątku, zostanie przejęte przez syndyka masy upadłości.

Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała spółka w komunikacie. "Rafako S.A. to wiodąca polska spółka, dostarczająca specjalistyczne rozwiązania dla sektora energetycznego, ciepłownictwa oraz branży ropy i gazu w Polsce i za granicą. Bazując na ponad 70-letnim doświadczeniu i unikalnych kompetencjach, jest ona kluczowym dostawcą rozwiązań technologicznych związanych z wytwarzaniem energii i ochroną środowiska" - czytamy na stronie spółki. "Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że raciborska spółka zatrudnia ok. 700 pracowników, będąc jednym z największych pracodawców w regionie. 

Reklama

Sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako

26 września 2024 r. zarząd Rafako złożył wniosek o ogłoszenie upadłości spółki do Sądu Rejonowego w Gliwicach, XII Wydział Gospodarczy. Prezes Rafako Maciej Stańczuk tłumaczył wówczas, że wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji prowadzonych z Rafako przed Prokuratorią Generalną, pozbawiło spółkę przychodu, co doprowadziło do utraty płynności finansowej i konieczności złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. 

Spółka tłumaczyła, że decyzja ma związek m.in. z brakiem możliwości uzgodnienia z kluczowymi wierzycielami szczegółowych zasad konwersji zobowiązań na akcje w podwyższonym kapitale zakładowym lub alternatywnego scenariusza dalszej restrukturyzacji zobowiązań wobec kluczowych wierzycieli, który skutkowałby analogiczną redukcją ogólnej kwoty zadłużenia, który pozwoliłby na odzyskanie dodatniego poziomu kapitałów własnych oraz na odzyskanie zdolności finansowej umożliwiającej pozyskanie finansowania zewnętrznego przyszłych zamówień. 

Ponadto, jak oceniała spółka, wyczerpały się możliwości finalizacji uzgodnień z kluczowymi wierzycielami w horyzoncie czasowym wymaganym dla prowadzenia niezakłóconej istotnie działalności operacyjnej, w związku z istotnym dodatkowym pogorszeniem się bieżącej płynności. 

Rafako komentowała medialne doniesienia

W ubiegłym tygodniu spółka odniosła się do opublikowanego na początku grudnia na łamach gazety "Parkiet" artykułu zatytułowanego "Rafako będzie uratowane. Znamy plan ratunkowy rządu". Spółka przypomniała, że "Parkiet" opisał okoliczności procesu ratowania Rafako przez rząd z udziałem Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz rozważane i planowane szczegóły takiego procesu. 

"Zarząd Rafako informuje, że nie posiada żadnej wiedzy dotyczącej okoliczności takiego procesu ani jego szczegółów" - przekazała spółka. Dodano, że zarząd Rafako nie prowadzi obecnie żadnych rozmów z przedstawicielami administracji rządowej, ARP, ani jakimkolwiek innym podmiotem, w sprawie dalszego funkcjonowania majątku Rafako po ogłoszeniu upadłości spółki, ani sprzedaży lub dzierżawy majątku Rafako. 

Jednocześnie Rafako przekazało, że nie posiada informacji dotyczących spodziewanego terminu wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości Rafako w toczącym się postępowaniu w sprawie ogłoszenia upadłości. "Rafako opublikuje informacje o wydaniu takiego postanowienia w formie raportu bieżącego niezwłocznie po otrzymaniu takiej informacji z sądu upadłościowego (Sądu Rejonowego w Gliwicach), przed którym toczy się sprawa z wniosku Rafako" - zaznaczyła spółka. 

Głównym akcjonariuszem Rafako jest cypryjski Multaros Trading Company Limited, który posiada 21,6 proc. akcji i głosów na walnym zgromadzeniu. 10,1 proc. akcji i głosów posiada Eko-Okna, a 7,8 proc. akcji i głosów należy do PFR Funduszu Inwestycyjnego. Kurs Rafako jest w fazie równoważenia. Ostatnią ceną, po której handlowano akcjami Rafako było 0,26 zł, co oznacza spadek o ok. 27 proc.

RAFAKO

0,3260 0,0030 0,93% akt.: 21.01.2025, 09:14
  • Otwarcie 0,3265
  • Max 0,3265
  • Min 0,3230
  • Kurs odniesienia 0,3230
  • Suma wolumenu 14 345
  • Suma obrotów 4 652,4360
  • Widełki dolne 0,2940
  • Widełki górne 0,3590
Zobacz również: BRASTER MAXCOM ACAUTOGAZ
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rafako SA | upadłość | praca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »