Rating Polski. Agencja Moody's podjęła decyzję
Agencja Moody's nie dokonała w piątek 22 września aktualizacji oceny kredytowej Polski - podano w komunikacie. Oznacza to, że według Moody's długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2", a jego perspektywa jest stabilna.
Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.
Kolejne przeglądy ratingu Polski przez główne agencje nastąpią 10 listopada (Fitch) oraz 1 grudnia (S&P).
W marcu agencja Moody's nie dokonała aktualizacji oceny kredytowej Polski. Moody's utrzymała długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A2" (ze stabilną perspektywą). Kończąc wiosenną rundę przeglądu wiarygodności kredytowej Polski Moody's oceniał nas najlepiej z wielkiej trójki agencji ratingowych. Fitch i S&P oceniały nas na "A-" (stopień niżej, przy stabilnej perspektywie).
W czerwcu agencja Fitch potwierdziła swój długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Fitch jednak zwrócił uwagę na rozbudowane programy socjalne (800 plus) i ryzyko wzmocnienia presji fiskalnej związanej z nadchodzącymi wyborami. Następnej aktualizacji oceny Polski agencja Fitch dokona w listopadzie.
W czerwcu podobnie postąpiła agencja S&P. Nie opublikowała nowego raportu w sprawie ratingu Polski, ale dokonała jego okresowego przeglądu. Ocena kredytowa Polski pozostała tym samym na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Agencja zwróciła uwagę, że ocena kredytowa Polski mogłaby znaleźć się pod presją, jeżeli toczący się konflikt w Ukrainie uległby intensyfikacji. Negatywne dla ratingu mogłoby być również przedłużające się obniżenie transferów UE płynących do Polski. Kolejna ocena S&P spodziewana jest na początku grudnia.
Wyjaśnijmy: rating danego kraju to ocena jego wiarygodności kredytowej - w praktyce ocena zdolności do spłacania zobowiązań na rynkach finansowych. Agencje biorą pod uwagę czynniki ekonomiczne, ale także społeczne, geopolityczne i bieżące wydarzenia polityczne.
Oceny wiarygodności kredytowej (szczególnie ratingi "wielkiej trójki") są wskazaniem dla inwestorów (przy ratingach krajów najczęściej są to inwestorzy instytucjonalni), którzy kupują papiery dłużne emitowane przez oceniane kraje.
***