Raty kredytów spadną? Kolejny głos członka RPP o obniżkach stóp

Gabriela Masłowska, członkini Rady Polityki Pieniężnej, oceniła że „być może w ostatnim kwartale tego roku możliwe będą obniżki stóp, które ulżą zadłużonym kredytobiorcom oraz będą wspierać wzrost gospodarczy”. Tymczasem inflacja w Polsce w maju to wciąż 13 proc., szczyt w obecnym cyklu przypadł w lutym (18,4 proc.), a w piątek Główny Urząd Statystyczny poda wstępny odczyt za czerwiec.

  • Ekonomiści prognozują dalszy spadek inflacji, w czerwcu do około 11,7 proc. z 13 proc. w maju
  • "Gołębi" członkowie RPP nie wykluczają obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku
  • Inflacja jednocyfrowa w Polsce może być już we wrześniu, część analityków taki odczyt widzi nawet w sierpniu

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowane jest na przyszły tydzień, na 5-6 lipca. Wtedy też członkowie rady zapoznają się z najnowszą projekcją inflacji i PKB. Czy znajdzie się tam potwierdzenie dla obniżki stóp w postaci szybszego spadku inflacji do celu? - tego nie wiemy. Ostatnie wypowiedzi członków RPP mogą być jednak wsparciem dla prognoz dotyczących obniżki stóp proc. jeszcze w tym roku.

Reklama

"Oceniamy, że szanse na cięcie stóp po wakacjach (październik) wzrosły do 65-70 proc. (wcześniej mówiliśmy 50 proc.), z możliwością iż NBP dokona więcej niż jednej obniżki w 2023" - napisali w sieciach społecznościowych ekonomiści ING Banku Śląskiego. Jednocześnie wskazali, że krótkoterminowe prognozy to spadek inflacji konsumenckiej (CPI) do poziomów jednocyfrowych możliwy jest we wrześniu, a może i w sierpniu.

"Nasze dłuższe prognozy inflacji są pesymistyczne (stabilizacja bazowej na 5 proc. r/r w 2024-25)" - dodali.

Członkowie RPP za obniżką stóp? Niektóre wypowiedzi na to wskazują

Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej podkreślił w rozmowie z Business Insiderem, że RPP nie zakończyła formalnie cyklu podwyżek stóp. Wyjaśnił, że ekonomiści z Narodowego Banku Polskiego obserwują to, co dzieje się z polską gospodarką i jest coraz mniej powodów, dla których utrzymywanie wysokich stóp miałoby sens.

Zdaniem Dąbrowskiego tempo spadku inflacji o 5 pkt. proc., jaki miał miejsce od lutego do maja jest "nie do utrzymania na dłuższą metę". Jednocześnie przyznał, że obniżka inflacji w ujęciu rok do roku jest szybsza, niż zakładał. 

- Jeśli RPP miałaby rozważać wniosek o obniżkę stóp, to raczej dojdzie do tego w październiku. Chociaż gdybyśmy w miesiącach letnich zobaczyli szybki spadek wskaźnika o kolejne 5 pkt proc. i znaleźlibyśmy się już na wyraźnie jednocyfrowych poziomach inflacji, to nie mogę wykluczyć, że to się stanie we wrześniu - mówił Dąbrowski, dodając, że ma nadzieję na ożywienie gospodarki w III kwartale tego roku.

W temacie ewentualnych obniżek stóp wypowiedziała się także Gabriela Masłowska z RPP. W rozmowie z portalem pomorska.pl członkini RPP zauważyła, że "jeśli chodzi o przyszłe decyzje NBP, to będą one zależne od napływających danych, w szczególności od perspektyw inflacji i koniunktury".

- Proces obniżania inflacji będzie postępował i być może w ostatnim kwartale tego roku możliwe będą obniżki stóp, które ulżą zadłużonym kredytobiorcom oraz będą wspierać wzrost gospodarczy. Będzie to jednak możliwe dopiero, gdy będziemy mieli pewność, że inflacja została opanowana i spada w kierunku celu inflacyjnego NBP - powiedziała Masłowska.

- Cały czas jesteśmy zdeterminowani do obniżenia inflacji w średnim okresie i nie sygnalizujemy końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Inflacja w ostatnich miesiącach wyraźnie spadła, ale roczna dynamika cen jest nadal wysoka. Jest więc zbyt wcześnie, aby dyskutować o obniżkach stóp. Najpierw musimy mieć pewność, że inflacja obniży się do celu NBP - dodała.

Jakie prognozy inflacji na czerwiec?

Wstępne dane o inflacji w Polsce za czerwiec zostaną opublikowane przez GUS już w piątek. Jak zakłada konsensus rynkowy, tempo wzrostu cen towarów i usług w bieżącym miesiącu mogło wynieść 11,7 proc. w relacji rocznej.

O szczegółach, dlaczego inflacja spadła i jakie prognozy mają poszczególni eksperci, przeczytasz TUTAJ.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »