Realizowanie recept miało być prostsze. "Zapowiedzi były piękne, wyszło jak zwykle"

- System informatyczny będzie prawidłowo funkcjonował pod warunkiem wystawienia e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu - poinformował Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Resort zabrał głos po głosach aptekarzy, że nowy system mający od marca za zadanie wyliczać dawki z tzw. recept rocznych nie działa prawidłowo.

Ministerstwo Zdrowia zabrało głos po tym, jak apteki zaczęły zgłaszać problemy z funkcjonowaniem nowego systemu teleinformatycznego, który od 1 marca miał zajmować się wyliczaniem ilości leku, który farmaceuta ma wydać pacjentowi podczas wizyty z tzw. recepty rocznej. Nowy sposób wyliczania dawki miał usprawnić system i zdjąć obowiązki z farmaceutów, tymczasem w pierwszych dniach funkcjonowania przysparza on mnóstwa problemów

Do tej pory w przypadku, kiedy lekarz wypisał tzw. receptę roczną, to farmaceuta w aptece musiał obliczyć, ile wydać pacjentowi leków na 120-dniowy okres terapii. To ważne, ponieważ kolejna realizacja recepty, może nastąpić dopiero po 3/4 tego okresu, czyli po 90 dniach.

Reklama

Nie zawsze jednak było możliwe określenie konkretnej dawki, zwłaszcza w przypadku leków w ampułkach. Dochodziło nawet do takich sytuacji, że farmaceuta wydawał mniej leków, niż teoretycznie pacjent mógłby dostać.

Farmaceuci skarżyli się, że zamiast skupić się na udzieleniu porad pacjentowi, musieli dokonywać równań matematycznych, żeby nie popełnić błędu przy wydawaniu leku.

W aptekach zamieszanie. "Miało być pięknie, a wyszło jak zwykle"

Żeby zautomatyzować proces wydawania leków i uniknąć pomyłek, od 1 marca ilość wydawanego jednorazowo leku w aptekach oblicza system - jednak, jak donoszą aptekarze z całej Polski, system wraz z początkiem marca wcale nie działa prawidłowo.

- W aptekach mamy obecnie mały chaos. Według zapowiedzi, od początku marca nasze problemy miały zniknąć, tymczasem system popełnia błędy podczas wyliczania dawek, przez co ostatecznie i tak my musimy się tym zajmować - skarży się jedna z farmaceutek.

Dodatkowo system ma nie pokazywać daty kolejnej realizacji recepty. - Problemy są zgodnie z naszymi obawami. Telenowela. Miało być pięknie, a wyszło, jak zwykle - dodaje aptekarka.

Nowy system nie działa prawidłowo? Ministerstwo Zdrowia wskazało, gdzie leży problem

Głównym problemem jest fakt, że dawkowanie określane przez lekarzy w niekompatybilnych systemach gabinetowych często jest niemożliwe do odczytania przez system.

Resort zdrowia informuje, że system informatyczny będzie prawidłowo funkcjonował pod warunkiem wystawienia e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu. "Nowy schemat ułatwi osobie wystawiającej e-receptę precyzyjne zapisanie informacji o schematach dawkowania oraz okresie stosowania" - czytamy w opublikowanym komunikacie. 

Jak się okazuje, problemy mogą występować przez cały miesiąc, ponieważ od 1 marca do 1 kwietnia 2024 r. obowiązuje tzw. okres przejściowy. - W okresie przejściowym możliwe będzie wystawianie e-recept w dwóch schematach (dotychczasowym oraz nowym), natomiast 1 kwietnia 2024 r. planowane jest uruchomienie w systemie informatycznym reguł odrzucających próby zapisu e-recepty wystawionej według dotychczasowego schematu dawkowania - informuje wiceminister Miłkowski. 

Recepty roczne. Lekarze muszą dostosować oprogramowanie, w przeciwnym razie problemy nie znikną

Okres przejściowy zakończy się 31 marca, a od kwietnia lekarz nie wystawi recepty rocznej, jeśli nie dostosuje oprogramowania w swoim gabinecie. Jest to konieczne, żeby system teleinformatyczny, wyliczający dawki leku do wydania przez farmaceutów, mógł działać prawidłowo.

"Do 1 kwietnia 2024 r. oprogramowanie gabinetowe powinno zostać dostosowane do nowych rozwiązań" - przypomina ministerstwo zdrowia. - Jeżeli gabinety tego nie zrobią, w trakcie zapisu będzie pojawiał się komunikat błędu uniemożliwiający wystawienie takiej recepty - ostrzega Centrum e-Zdrowia.

Jak podaje resort, to właśnie tam publikowane będą wszelkie informacje techniczne oraz o zmianach dla dostawców oprogramowania.

Centrum przypomina również farmaceutom, jak mają postępować do końca okresu przejściowego. - System informatyczny będzie wskazywał ilość leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego do wydania pod warunkiem wystawienia e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu. Zaś w przypadku e-recept wystawionych według dotychczasowego schematu wyliczenia wykonuje osoba realizująca e-receptę - dodaje.

Problemy z realizowaniem recept rocznych mają się zmniejszać

Liczba takich przypadków z każdym dniem ma jednak sukcesywnie maleć - ma to sprawić wdrożenie reguł blokujących możliwość wystawienia e-recepty w dotychczasowym schemacie. 

W planach resortu są również działania legislacyjne mające zmienić rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept, po to, żeby apteki ani osoby realizujące tzw. receptę roczną nie ponosiły negatywnych konsekwencji w związku z ewentualnym naruszeniem nowych przepisów - tak jak to mogło być do tej pory.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: recepty | apteki | Ministerstwo Zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »