Koniec z rocznymi receptami? MZ chce skrócić czas, na jaki lekarze przepisują pacjentom leki

Ministerstwo Zdrowia zaproponowało zmiany obejmujące termin realizacji recept. Wedle projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej, pacjenci mieliby maksymalnie pół roku na wykupienie leków w ramach jednej recepty, a nie rok, jak ma to miejsce obecnie.

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Zdrowia posłowie zajmowali się nowelizacją ustawy refundacyjnej, przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia. Jak informuje "Rzeczpospolita", w projekcie znalazł się m.in. zapis wycofujący recepty roczne.  

Wedle proponowanych przepisów lekarz mógłby przepisać leki pacjentowi na maksymalnie 180 dni, a nie na 360 dni, jak ma to miejsce obecnie. Zdaniem Krzysztofa Rogowskiego z Fundacji eFkropka, cytowanego przez dziennik, roczna recepta jest wygodna dla pacjentów, bo ci nie muszą się martwić, że zabraknie im leków. Szczególnie, że na wizytę u niektórych specjalistów czeka się blisko pół roku.

Reklama

Roczne recepty to problem dla aptek

Natomiast autorzy projektu argumentują chęć zmiany tym, że recepta wypisana na cały rok uniemożliwia kontrolę stanu zdrowia pacjenta, zaś samych farmaceutów obciąża dodatkowymi obliczeniami. Pracownicy aptek muszą bowiem pomniejszać liczbę wydawanych leków o liczbę dni, które pozostały do upłynięcia ważności recepty.  

Dodatkowo projektodawca wskazał, że roczne recepty mają wpływ na ograniczanie dostępności leków w aptekach, ponieważ realizowane podczas jednego zakupu mogą wyczerpać zapasy. Jednocześnie Konrad Madejczyk, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, cytowany przez gazetę wskazuje, że wiele leków trafiało do kosza, w przypadkach w których pacjent w ciągu roku zmieniał farmakoterapię, a wcześniej wykupił receptę na 12 miesięcy.  

Proponowana zmiana likwidująca recepty roczne nie jest jedyną, która mogłaby objąć pacjentów. W projekcie znalazł się także zapis, który ma wydłużyć czas, w którym będzie można po raz pierwszy zrealizować receptę.  

Obecnie po otrzymaniu zaleceń od lekarza pacjent ma 30 dni na wykupienie leków w aptece. Zgodnie z projektem nowelizacji, okres ten mógłby zostać wydłużony do 60 dni.  

Oprac. Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: recepty | Ministerstwo Zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »