Recesja. Bank centralny skorygował prognozę spadku PKB Francji z 10,3 procent do 8,7 procent
Bank Francji przewiduje, że aktywność gospodarcza powróci do poziomu z zeszłego roku na początku roku 2022 i skorygował w poniedziałek prognozę spadku produktu krajowego brutto z 10,3 do 8,7 proc. w 2020 roku.
Bank centralny spodziewa się odbicia PKB o 7,4 proc. w 2021 r., a następnie wzrostu o 3 proc. w 2022 r. Gospodarka powinna zatem powrócić do poziomu sprzed kryzysu na początku 2022 r. Dotąd bank przewidywał, że stanie się to dopiero w połowie 2022 r.
Bardziej optymistyczną sytuację gospodarczą i mniejszą recesję, tzn. korektę spadku PKB z 10,3 do 8,7 proc. w 2020 r., uzasadniono mniejszym niż oczekiwany szokiem gospodarczym w drugim kwartale br. oraz silniejszym odbiciem dzięki konsumpcji gospodarstw domowych oraz inwestycjom.
"Wskaźniki krótkoterminowe sugerują, że ożywienie konsumpcji prywatnej powinno trwać w drugiej połowie roku, aby powrócić do poziomu zbliżonego do końca 2019 roku" - piszą ekonomiści z Banku Francji.
"W tych warunkach oczekuje się, że stopa oszczędności, która osiągnęła szczytowy poziom 27,4 proc. w drugim kwartale, znacząco spadnie w drugiej połowie 2020 r." - napisano w komunikacie.
Dodatkowe, tzw. wymuszone oszczędności, zgromadzone przez gospodarstwa domowe przez cały rok, powinny być zatem mniejsze niż 100 mld euro.
Ekonomiści banku centralnego przewidują odbicie o 7,4 proc. proc. PKB w 2021 r. wobec przewidywanego wcześniej 6,9 proc. W 2022 r. ma ono wynieść natomiast 3 proc. Ostatecznie Francja powinna doświadczyć silniejszego wzrostu niż średnia dla strefy euro - uważają ekonomiści Banku Francji.
Analitycy przypominają jednak, że prognozy te opierają się na założeniu, że "środki ochronne podjęte w związku z wirusem pozostaną ukierunkowane, a firmy nadal będą się do nich dostosowywać".
Poza epidemią koronawirusa inne czynniki niepewności również mogą wpłynąć na gospodarkę, m.in. brexit i ryzyko braku porozumienia między UE a Wielką Brytanią w sprawie dalszych relacji - wskazano.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze