Recesja w Polsce? Stanisław Gomułka: Prawdopodobieństwo recesji w Polsce w 2023 r. jest niewielkie

Główny ekonomista Business Centre Club Stanisław Gomułka w swojej prognozie wskazał, że oczekiwane przez analityków tempo wzrostu PKB w roku 2022 jest w przedziale 4-4,5 proc., ale w roku 2023 w przedziale od 1 proc. do 2 proc. Zdaniem Gomułki, prawdopodobieństwo recesji w Polsce w 2023 roku jest niewielkie.

Prawdopodobieństwo recesji w Polsce w 2023 roku jest dodatnie, ale niewielkie - wynika z prognozy głównego ekonomisty BCC Stanisława Gomułki.

Tempo wzrostu PKB w roku 2023 w przedziale od 1 proc. do 2 proc.

Główny ekonomista Business Centre Club Stanisław Gomułka w swojej prognozie wskazał, że oczekiwane przez analityków tempo wzrostu PKB w roku 2022 jest w przedziale 4-4,5 proc., ale w roku 2023 w przedziale od 1 proc. do 2 proc.

Jak podano w informacji prasowej BCC, zdaniem Gomułki "prawdopodobieństwo recesji w Polsce w 2023 roku jest dodatnie, ale niewielkie".

Ekonomista prognozuje, że inflacja osiągnie szczyt w I kwartale 2023 roku.

Reklama

Gomułka: Oczekiwany wzrost wynagrodzeń

"Oczekujemy w I kwartale 2023 roku inflacji blisko 20 proc., a wzrost wynagrodzeń blisko 12 proc. W tej sytuacji, w połączeniu z oczekiwanym spadkiem cen energii spadek inflacji w trakcie roku 2023 jest niemal pewny, nawet bez wzrostu stóp procentowych NBP" - powiedział główny ekonomista BCC, cytowany w informacji prasowej.

Według niego wzrost stóp procentowych przyspieszyłby spadek inflacji i uczynił bardziej prawdopodobnym. W jego opinii spadek inflacji w roku 2023 do poziomu około 10-12 proc. jest prawdopodobny, ale spadek do wysokości celu inflacyjnego NBP, czyli do 2,5 proc., możliwy jest dopiero w roku 2025 lub później.

Największe zagrożenie to stabilność finansów publicznych

W ocenie głównego ekonomisty BCC największe zagrożenia, przed jakimi stoi polska gospodarka, to stabilność sektora finansów publicznych oraz kursu złotego. Przy czym Gomułka uważa, że przyjęcie Krajowego Funduszu Odbudowy przez Polskę, "jeśli będzie mieć miejsce w roku przyszłym, to zagrożenie niemal eliminuje".

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: recesja | PKB | wzrost gospodarczy | Stanisław Gomułka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »