Redukcja stóp możliwa

Oczekujemy, że na najbliższym posiedzeniu RPP (25-26 marca) obniży stopy procentowe o 25 pkt. bazowych (prawdopodobieństwo70%).

Oczekujemy, że na najbliższym posiedzeniu RPP (25-26 marca) obniży stopy procentowe o 25 pkt. bazowych (prawdopodobieństwo70%).

Argumentami za obniżką stóp procentowych są: bardzo umiarkowane ożywienie gospodarcze w Polsce, które przy trudnej sytuacji na rynku pracy, nie zagraża wzrostem inflacji w najbliższym okresie, zły stan koniunktury światowej iniepewność odnośnie dalszego rozwoju globalnego scenariusza gospodarczego w związku z wybuchem wojny w Iraku,niska inflacja bieżąca mierzona indeksem CPI oraz dalszy oczekiwany spadek inflacji bazowej. Podstawowym źródłem niepewności odnośnie decyzji Rady jest to jak RPP odniesie się do ostatniego osłabienia złotego oraz jakpoważny, zdaniem RPP, będzie wpływ, notowanego do momentu wybuchu wojny w Iraku, wzrostu cen ropy naftowej na rynkach światowych na inflację w Polsce. Szacujemy, że siła efektu wtórnego wzrostu cen paliw i kursu walutowego na inflację będzie ograniczona, gdyż niekorzystna sytuacja na rynku pracy, będzie ograniczać ewentualne żądania płacowe pracobiorców. Zatem uważamy, że pomimo prognozowanego wzrostu wskaźnika CPI, w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać wyraźnego przyspieszenia inflacji bazowej, wskazującej trend inflacyjny w długim okresie. Jednocześnie przedłużający się konflikt może wpłynąć niekorzystnie na nastroje przedsiębiorstw i konsumentów na świecie i wywołać nawrót tendencji recesyjnych w gospodarce światowej, która może dotknąć także Polski. Dlatego uważamy, że obniżka stóp procentowych już w marcu jest uzasadniona. Nie można jednak wykluczyć, że ze względu na niepewność, szczególnie w zakresie kursu walutowego, RPP powstrzyma się z redukcją do posiedzenia kwietniowego.

Reklama

Analitycy PKO BP

PKO Bank Polski S.A.
Dowiedz się więcej na temat: Niemożliwe | Rada Polityki Pieniężnej | redukcja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »