Reforma potrzebna, ale mało realna

Wszyscy ekonomiści, z którymi rozmawialiśmy, mówią o konieczności przeprowadzenia zmian, choć niemal wszyscy wątpią, że rząd się na nie zdecyduje w czasie kampanii wyborczej.

A jest co robić. Według ekspertów zamiast dyskutować o wirtualnych pieniądzach z NBP, najwyższy czas rozpocząć dyskusję o reformie transferów socjalnych - w tym dokończeniu reformy emerytalnej. Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn czy zmiany w zasadach waloryzacji świadczeń to główne propozycje, o jakich mówią nasi rozmówcy.

- Nie próbujmy uciec od poważnych reform. Musimy podnieść podatki albo obniżyć wydatki. Ewentualnie możemy zmienić sposób finansowania deficytu, radykalnie przyspieszając prywatyzację - mówi GP Krzysztof Rybiński, partner w Ernst & Young, były wiceprezes NBP.

Reklama

Jego zdaniem opóźnienie we wprowadzaniu reform może być kosztowne. A i tak nie da się ich uniknąć. - Porozmawiajmy jak mężczyźni o poważnych reformach w kraju, nie uciekajmy się do sztuczek księgowych, bo mogą one doprowadzić do pogorszenia wiarygodności Polski u inwestorów zagranicznych i doprowadzić do wzrostu kosztów obsługi długu publicznego - mówi Krzysztof Rybiński.

Decydując się na zmiany strukturalne, rząd ryzykowałby, ale mógłby wiele zyskać. Przede wszystkim uniezależniłby w większym stopniu finanse publiczne od koniunktury. Jej pogorszenie na razie zawsze skutkuje poważnymi problemami, bo wydatki w przeważającej większości są sztywne - nie zmieniają się, choć dochody zaczynają spadać. Poza tym mógłby wzmocnić swoją pozycję na arenie międzynarodowej - jako jeden z nielicznych zdecydowałby się na pakiet reform porządkujących finanse publiczne w czasie, gdy większość europejskich rządów zdecydowała się na duże poluzowanie swojej polityki fiskalnej.

W Ankiecie GP wzięli udział:

JAN WINIECKI, profesor, główny ekonomista West LB

MIROSŁAW GRONICKI, ekonomista, były minister finansów

MARCIN PIĄTKOWSKI, ekonomista, Akademia Leona Koźmińskiego

STANISŁAW GOMUŁKA, profesor, ekspert BCC, były wiceminister finansów

MACIEJ RELUGA, główny ekonomista BZ WBK

Marek Chądzyński

Czy urlopy macierzyńskie i wychowawcze chronią przed zwolnieniem? Zobacz poradnik Gazety Prawnej.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: ekonomista | reforma | rząd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »