Rekordowa cena gazu na unijnym rynku - 291 euro za magawatogodzinę

Obawy o braki w dostawach gazu podczas nadchodzącej zimy spowodowały mocne wzrosty cen surowca na europejskim rynku. Cena gazu na unijnym rynku osiągnęła rekordowy poziom - 291 euro za magawatogodzinę. Jednak we wtorek po południu gaz potaniał - za 1 MWh gazu z dostawą we wrześniu trzeba było zapłacić w holenderskim hubie TTF 263 euro, po spadku ceny o blisko 5 proc.

Cena gazu na europejskim rynku hurtowym osiągnęła nowy rekord. W poniedziałek cena 1 megawatogodziny (MWh) gazu zamknęła się na poziomie 276 euro. Kiedy rynki ponownie się otworzyły we wtorek rano, wzrosła do 291 euro/MWh. Istnieje obawa, że niedobory gazu w nadchodzącej zimie będą miały poważny wpływ na gospodarkę - donosi belgijska telewizja VRT.

276 euro za 1 MWh, to o ponad 10 proc. więcej niż poprzedni rekord 244,55 euro za MWh, który został ustanowiony w ubiegły piątek. Na otwarciu rynków we wtorek rano cena osiągnęła już 291 euro/MWh. Cena może się zmieniać w ciągu dnia, a jaka będzie wtorkowa średnia cena gazu, dowiemy się we wtorek wieczorem. Cena gazu jest obecnie 15 razy wyższa niż normalnie o tej porze roku - informuje  belgijski nadawca.

Reklama

Już po południu notowania gazu w Europie w kontraktach wrześniowych spadły we wtorek o 4,97 proc., do poziomu 263 euro za 1 MWh. W kontraktach październikowych cena gazu również spadała, o ponad 4,1 proc., do 268,4 euro za MWh.

Rano we wtorek cena kontraktów wrześniowych wynosiła 291 euro za MWh, a kontraktów październikowych - 280,16 euro za MWh.

Podwyżki cen gazu podsycają obawy, że Rosja odetnie dostawy do gazociągu Nord Stream 1. Rosyjski koncern gazowy Gazprom zapowiedział, że dostawy gazu do NS1 zostaną wstrzymane na trzy dni od 31 sierpnia, aby umożliwić prace konserwacyjne. Istnieje obawa, że dostawy do gazociągu zostaną odcięte na dłużej, co zagroziłoby bezpieczeństwu dostaw gazu w Europie.

Gazprom ogranicza dostawy

Jak przypomina VRT, Gazprom od wielu tygodni eksploatuje gazociąg na poziomie zaledwie około jednej piątej maksymalnej przepustowości. Przywódcy europejscy twierdzą, że ograniczenie dostaw gazu jest motywowane politycznie i jest reakcją na sankcje UE i innych krajów europejskich wobec Rosji.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny gazu | Gazprom | energia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »