Rekordowa liczba ognisk ptasiej grypy w Europie

Od czerwca 2021 r. do czerwca 2022 r. na terenie Europy potwierdzono 2467 ognisk ptasiej grypy w przypadku drobiu hodowlanego; to rekordowa liczba - wynika z szacunków opublikowanych przez hiszpański dziennik "El Mundo". W Polsce 21 września 2022 r. z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - stwierdził 35. tegoroczne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Nad Europę nadciąga ptasia grypa

Gazeta cytując dane Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) odnotowała, że z powodu wykrycia przypadków zakażeń ptasią grypą w okresie od czerwca 2021 r. do czerwca br. konieczne było w Europie wybicie 48 mln sztuk ptaków hodowlanych.

Dziennik podkreślił, że nie zanotowano żadnego przypadku przeniesienia tej choroby na człowieka.

"Dokument ten dowodzi, że ekspansja geograficzna ptasiej grypy również jest bezprecedensowa" - oceniła redakcja "El Mundo".

Jak podkreśliła hiszpańska gazeta, łącznie w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2022 r. stwierdzono 2467 ognisk grypy ptaków w 37 krajach europejskich: od położonych na Arktyce wysp Svalbard należących do Norwegii, po Portugalię oraz Ukrainę.

Ptasia grypa jest ostrą chorobą zakaźną występującą powszechnie u ptaków, wywoływaną przez wirusa grypy typu A. Dotychczas zidentyfikowano ponad 140 szczepów wirusa, z których większość to odmiany łagodne o niskiej patogenności.

Reklama


Po dwumiesięcznej przerwie ognisko w Polsce

Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych 21 września 2022 r. z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, zostało stwierdzone 35. tegoroczne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Ognisko HPAI zostało stwierdzone w miejscowości Stary Besk w gminie Grabów, powiat łęczycki, woj. łódzkie, w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 1 643 gęsi rzeźnych. W gospodarstwie utrzymywano również 43 kury. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane 20 września 2022 r. w związku ze zgłoszeniem zwiększonej śmiertelności w stadzie.

Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby w związku ze stwierdzeniem w gospodarstwie ogniska HPAI nr 2022/35, zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa krajowego oraz rozporządzenia Delegowanym Komisji (UE) 2020/687.

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 1 stycznia do 21 września 2022 stwierdzono 35 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu oraz 28 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u dzikich ptaków. Poprzednie, tj. 34 w 2022 r. ognisko HPAI u drobiu zostało stwierdzone 22 lipca 2022 r. w woj. wielkopolskim, a ostatnie ognisko u dzikich ptaków stwierdzono 18.07.2022. w woj. pomorskim.PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ptasia grypa | głowny inspektor sanitarny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »