Rekordowa podwyżka budżetu na refundację. Jest jeden problem

​W 2022 roku budżet na refundację leków ma wzrosnąć aż o 2,8 miliarda złotych. Ten rekordowy wzrost zakłada przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt rozporządzenia o podziale dodatkowych funduszy - informuje serwis Prawo.pl. Eksperci zwracają jednak uwagę na strukturę wydatków.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Więcej pieniędzy na leki refundowane

Jak podaje Prawo.pl resort zdrowia wysłał właśnie do konsultacji publicznych nowelizację rozporządzenia w sprawie podziału kwoty środków finansowych w 2022 r., które przewiduje 2,8 miliarda złotych więcej na refundację leków niż rok temu. Zamiast 15,9 mld zł będzie to 18,7 mld zł, co stanowi 16 proc. już znowelizowanego planu.

Do tej pory budżet z roku na rok był zwiększany o najwyżej 500 mln zł. Rekordowy wzrost środków w budżecie wynika częściowo z przyznania prawa do refundowanych leków obywatelom Ukrainy.

Reklama

"Zmiana jest duża, co jest pozytywne, biorąc pod uwagę niezaspokojone potrzeby pacjentów - ocenia Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska, cytowana przez Prawo.pl. - Skierowanie dodatkowych środków w tej wysokości wymaga stworzenia warunków ich wykorzystania - zapewnienia odpowiednich zasobów kadrowych w resorcie zdrowia oraz priorytetyzacji potrzeb" - dodaje.

Fundusz Medyczny ograniczy refundację?

Jednak, jak zwracają uwagę eksperci wypowiadający się dla serwisu, ta podwyżka może nie wpłynąć na poprawę sytuacji niektórych pacjentów, gdyż do budżetu refundacyjnego wpłyną środki z Funduszu Medycznego, który miał być oddzielnym źródłem finansowania wybranych terapii, w tym onkologicznych.

Turcja zorganizuje Rosjanom wakacje

Według Ireny Rej wliczenie środków z Funduszu Medycznego do całkowitego budżetu na refundację (tzw. CBR) prawdopodobnie ograniczy finansowanie innych leków refundowanych i negatywnie wpłynie na sytuację polskich pacjentów, którzy mogą stracić dostęp do nowoczesnych i skutecznych terapii lekowych, ratujących ich życie oraz zdrowie.

"W środkach na refundację nie mogą znajdować się pieniądze z Funduszu Medycznego. Zgodnie z deklaracjami powinny one bowiem stanowić dodatkowe źródło finansowania" -podkreśla Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej w wypowiedzi dla Prawo.pl.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Źródło informacji: PAP MediaRoom


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »