Rekordowa umowa na amunicję dla wojska. Kontrakt wart wiele miliardów

Rekordowy kontrakt na dostawę amunicji dla Wojska Polskiego podpisany. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) dostarczy 300 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej kaliber 155 mm. Kontrakt jest wart blisko 11 mld złotych.

Konsorcjum PGZ-Amunicja i Agencja Uzbrojenia zawarły w piątek umowę wykonawczą na dostawy blisko 300 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej. Chodzi o amunicję kaliber 155 mm. Dostawy będą realizowane w ramach programu Narodowej Rezerwy Amunicyjnej. 

To historyczny kontrakt zarówno, jeśli chodzi o wielkość zamówienia, jak i jego wartość - podkreśla PGZ. Wyniesie ona blisko 11 mld zł. 

Rekordowa umowa na dostawy amunicji

Nowy kontrakt jest konsekwencją umowy ramowej w czerwca tego roku. Zgodnie z tą umową zmieni się sposób kontraktowania dostaw dla Wojska Polskiego. Na jej podstawie do 2029 roku przewidywane są dostawy do miliona sztuk amunicji różnych typów i kalibrów na potrzeby Wojska Polskiego.  Zgodnie z umową zawartą w piątek dostawy 300 tys. sztuk amunicji kaliber 155 mm nastąpią w latach 2024-2029.

Reklama

Jak wskazuje PGZ, nowy sposób kontraktowania pozwoli im lepiej planować produkcję. "Dzięki temu domena amunicyjna PGZ - jedyny podmiot o tak zróżnicowanych kompetencjach na polskim rynku - będzie dostarczać armii amunicję w ilościach rocznych przekraczających wielkość wszystkich dotychczasowych zamówień otrzymanych od wojska w ciągu ostatnich dziesięciu lat" - wskazuje spółka. 

Wyzwania na rynku amunicji są obecnie spore. Wszystko ze względu na wojnę w Ukrainie. Europejskie państwa dostarczają jej amunicję, więc muszą uzupełniać swoje zapasy. Tempo dostaw wciąż jest zbyt małe w stosunku do potrzeb zgłaszanych przez siły na froncie - wskazuje strona ukraińska. Więcej o tym problemie pisaliśmy między innymi tutaj.

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie wzrosło nagle zapotrzebowanie na amunicję, zwłaszcza artyleryjską. Dzięki naszym działaniom, możemy temu zapotrzebowaniu sprostać. To w dużej mierze zasługa wszystkich osób zaangażowanych w planowanie rozwoju spółek oraz tych zaangażowanych bezpośrednio w produkcję - wskazuje prezes zarządu PGZ, Sebastian Chwałek. - Dzięki poczynionym w ostatnim okresie inwestycjom w infrastrukturę, linie produkcyjne i wzrostowi zatrudnienia potrafiliśmy znacząco zwiększyć nasze moce produkcyjne. Jest to nasza odpowiedź na potrzeby rynku amunicyjnego, zgłaszane zarówno ze strony polskiej armii, jak i kontrahentów zagranicznych - dodaje.

Nowe konsorcjum dostarczy amunicję

Podpisana umowa na dostawę blisko 300 tys. sztuk nie jest pierwszym kontraktem na amunicję 155 mm realizowanym przez spółki grupy kapitałowej PGZ na potrzeby polskiej armii. W 2022 roku spółki domeny amunicyjnej zakończyły realizację poprzedniej umowy, zawartej przez ZM Dezamet w 2019 roku.

Konsorcjum PGZ-AMUNICJA, do którego trafi nowe zamówienie, zostało zawiązane 28 kwietnia 2023 roku. Jego przedstawiciele liczą, że w najbliższych miesiącach zawarte zostaną kolejne umowy na amunicję - kalibru 155 mm, ale także na amunicję moździerzową i czołgową. 

PGZ-Amunicja to jedyny podmiot w Polsce, który może realizować takie zamówienia z wykorzystaniem własnego potencjału produkcyjnego - podaje spółka. Niezbędna będzie oczywiście współpraca z partnerami zagranicznymi, m.in. w zakresie technologii ładunków modularnych - dodaje PGZ. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wydatki na wojsko | amunicja | Wojsko Polskie | przemysł zbrojeniowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »