Reklama

​Resort finansów: Państwowy Dług Publiczny na koniec I kw. 2020 r. wyniósł 1.045.473,8 mln zł

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Państwowy Dług Publiczny na koniec I kw. 2020 r. wyniósł 1.045.473,8 mln zł, co oznacza wzrost o 5,5 proc. (54.532,9 mln zł) kwartał do kwartału.

Jak podaje MF zmiana PDP w I kw. 2020 r. była wynikiem:

Reklama

- wzrostu zadłużenia podsektora rządowego o 55.218,7 mln zł (+6,1 proc.), w tym zadłużenia Skarbu Państwa (SP) po konsolidacji o 55.081,1 mln zł (+6,1 proc.),
- spadku zadłużenia podsektora samorządowego o 688,0 mln zł (-0,8 proc.), w tym jednostek samorządu terytorialnego i ich związków (JST) o 847,1 mln zł (-1,1 proc.),
- wzrostu zadłużenia podsektora ubezpieczeń społecznych o 2,2 mln zł (+3,8 proc.).

Zadłużenie sektora finansów publicznych przed konsolidacją wyniosło na koniec I kwartału 2020 r. 1.126.399,5 mln zł, co oznaczało wzrost o 62.436,7 mln zł (+5,9 proc.) w porównaniu z końcem 2019 r.

Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (dług EDP) stanowiący jeden z elementów kryterium fiskalnego z Maastricht wyniósł na koniec I kwartału 2020 r. 1.103.023,0 mln zł, co oznaczało wzrost o 57.894,1 mln zł (+5,5 proc.) w I kwartale 2020 r.

Na zmianę wysokości długu EDP w I kwartale 2020 r., poza zmianami w PDP, wpłynęły przede wszystkim:

- wzrost zadłużenia Krajowego Funduszu Drogowego o 1.626,6 mln zł,

- zmiana stanu konsolidacji wzajemnych zobowiązań jednostek sektora, w tym: skarbowych papierów wartościowych (SPW) posiadanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny z funduszami ochrony środków gwarantowanych (-642,1 mln zł) oraz depozytów na rachunku MF i SPW posiadanych przez fundusze umiejscowione w BGK (-155,7 mln zł), co spowodowało wzrost długu EDP w wyniku spadku konsolidacji wzajemnych zobowiązań sektora,

- wzrost zadłużenia przedsiębiorstw zaliczonych do sektora instytucji rządowych i samorządowych (1.351,7 mln zł),

- pomniejszająco na dług EDP, w stosunku do PDP, wpłynęło zwiększenie wartości zobowiązań wymagalnych (o 251,1 mln zł).

Dług publiczny (zgodnie z definicją ustawową "państwowy dług publiczny")

Obejmuje łączne nominalne zadłużenie podmiotów sektora finansów publicznych, ustalane z pominięciem wzajemnych zobowiązań pomiędzy podmiotami należącymi do tego sektora (skonsolidowane zadłużenie brutto). Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, państwowy dług publiczny obejmuje zobowiązania zaciągnięte z następujących tytułów:

- wyemitowanych papierów wartościowych opiewających na wierzytelności pieniężne (poza papierami udziałowymi),

- zaciągniętych kredytów i pożyczek,przyjętych depozytów,wymagalnych zobowiązań (tzn. zobowiązań, których termin płatności minął, a które nie zostały przedawnione lub umorzone),

- wynikających z odrębnych ustaw oraz prawomocnych orzeczeń sądów lub ostatecznych decyzji administracyjnych, uznanych za bezsporne przez właściwą jednostkę sektora finansów publicznych będącą dłużnikiem.

Minister finansów określa, w drodze rozporządzenia, szczegółowy sposób klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym rodzaje zobowiązań zaliczanych do tytułów dłużnych, uwzględniając podstawowe kategorie przedmiotowe i podmiotowe zadłużenia oraz okresy zapadalności.

Państwowy Dług Publiczny (PDP) jest wskaźnikiem zadłużenia sektora finansów publicznych określającym wysokość zobowiązań zaciągniętych przez poszczególne jednostki sektora na rynku finansowym (w tym bankowym). Wskaźnik ten uwzględnia zatem proces konsolidacji, czyli wyeliminowanie wzajemnych zobowiązań w ramach sektora (np. nie uwzględnia się wartości pożyczek udzielonych z budżetu państwa dla samorządów terytorialnych, pożyczek dla FUS, czy skarbowych papierów wartościowych znajdujących się w portfelach jednostek sektora finansów publicznych).

- - - - -

- Nie mamy w planach podwyższania podatków - zapewnił we wtorek na Twitterze minister finansów Tadeusz Kościński.

"Nie podzielam takiego myślenia, że gdy są mniejsze dochody, to trzeba podnosić podatki. To od razu wyhamowałoby gospodarkę" - powiedział Kościński cytowany na Twitterze Ministerstwa Finansów.

Szef MF podkreślił, że "w obecnej sytuacji ważniejsze od tego, czy będziemy zmniejszać deficyt poprzez zwiększenie przychodów czy poprzez zmniejszenie wydatków, jest pobudzenie gospodarki do szybkiego wzrostu". 

Dowiedz się więcej na temat: makroekonomia | dług publiczny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »