Restrykcje zasiłkowe dla imigrantów

Od pierwszego marca Wielka Brytania wprowadzi nowy warunek uzyskania szeregu zasiłków przez imigrantów z państw Unii Europejskiej. Będą oni musieli udowodnić, że przepracowali już wcześniej co najmniej 3 miesiące i zarabiali co najmniej 150 funtów tygodniowo.

Zapomoga dla poszukujących pracy - jak oficjalnie nazywa się na Wyspach zasiłek dla bezrobotnych - zasiłek mieszkaniowy, zasiłek na dzieci i kredyt podatkowy będą przysługiwać tylko tym imigrantom, którzy sami zasilili już budżet opieki socjalnej. 150 funtów tygodniowo to granica zarobków, od której każdy pracownik i jego pracodawca wnoszą składkę na Narodowy Fundusz Ubezpieczeniowy. Ci imigranci, którzy tyle nie zarabiali, nie będą bezpowrotnie odcięci od pomocy socjalnej, ale ich przypadki będą rozpatrywane indywidualnie. Nie będą więc automatycznie uprawnieni do wszystkich zasiłków.

Reklama

CZYTAJ: Politycy z UK kontra Polacy

CZYTAJ: Co rodzi niechęć wobec Polaków w Wielkiej Brytanii?

CZYTAJ: Polacy na cenzurowanym

Jest to jedno z wielu posunięć mających - w intencji brytyjskiego rządu - uzdrowić zasady dostępu do opieki socjalnej, nie tylko zresztą imigrantów.

Brytyjski rząd argumentuje, że stara się przywrócić pierwotny, bardziej samopomocowy niż dobroczynny, charakter pomocy socjalnej. Premier David Cameron napisał w dzisiejszym "Daily Telegraphie", że nie chodzi tylko o zaoszczędzenie pieniędzy, ale o misję moralną - walkę z głęboko zakorzenionym przekonaniem, że szczodra pomoc państwa się ludziom należy, niezależnie od tego, czy coś z siebie dają społeczeństwu, czy nie.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »