Rewolucja na szwedzkich półkach sklepowych. Najpierw wycofają papierosy, potem chipsy i czekolady
Z informacji przekazanych przez Reitan Convenience, zarządcę największej sieci kiosków i małych sklepów w Szwecji, wynika, że już za dwa lata z jej oferty wycofane zostaną papierosy. Firma zdecydowała się na podjęcie takich kroków ze względu na spadającą sprzedaż wyrobów tytoniowych w tym państwie. Na tym jednak nie koniec ograniczeń. Ogłoszono również plan wycofania ze sprzedaży produktów zawierających olej palmowy, czyli m.in. czekolad i chipsów.
Odsetek palaczy w Szwecji wynosi 5,8 proc. dorosłej populacji. Warto zauważyć, że na początku XXI wieku było to 20 proc. Dla porównania, w Polsce w 2022 r. do codziennego palenia przyznało się 28,8 proc. dorosłych osób. Takie dane wynikają z opublikowanego w ubiegłym roku opracowania pt. "Redukcja palenia papierosów i używania e-papierosów, w szczególności wśród młodego pokolenia Polaków".
Szwedzki parlament chce, aby w już w przyszłym roku kraj ten był pierwszym na świecie "wolnym od dymu papierosowego". Aby tak się stało, według definicji WHO, odsetek palaczy musi spaść do 5 proc. ludności.
Spółka Reitan Convenience posiada w Szwecji ponad 400 punktów sprzedaży, odwiedzanych dziennie przez 350 tys. klientów. Zarządca największej sieci kiosków i małych sklepów ogłosił w poniedziałek wycofanie ze sprzedaży papierosów. Rewolucja ma nastąpić już w 2026 r. - Zagrożenia związane z paleniem tytoniu są dobrze znane, zarówno jeśli chodzi o ryzyko dla zdrowia, jak i wpływ na środowisko (...) - podkreśliła w oświadczeniu Anna Wallenberg, szefowa firmy Reitan Convenience, franczyzodawcy marek Pressbyran, 7-Eleven oraz PBX.
Według Wallenberg obecnie tradycyjne papierosy stanowią 54 proc. asortymentu wśród wyrobów tytoniowych, a ich sprzedaż stale spada. Pozostałe produkty z tej kategorii to snus (popularny w Szwecji tytoń do żucia) oraz jego wersje zawierające nikotynę.
Na wycofaniu sprzedaży papierosów jednak nie koniec zmian. Już w 2027 r. ze sklepowych półek mają zniknąć też produkty zawierające szkodliwy dla zdrowia olej palmowy, w tym czekolady, ciastka oraz chipsy. Dotychczas tego rodzaju produkty stanowiły 25 proc. asortymentu.