Rewolucja w recyklingu? Trwają prace nad unikatową technologią

Duńscy naukowcy pracują nad stworzeniem kamery o bardzo wysokiej rozdzielczości, dzięki której będzie można określać skład chemiczny odpadów z tworzyw sztucznych. Ma to pomóc w skutecznym recyklingu.

Dzięki dużemu grantowi duńscy naukowcy rozpoczęli projekt mający na celu opracowanie unikatowej technologii kamer, która znacznie ułatwi recykling tworzyw sztucznych. Celem jest opracowanie kamery hiperspektralnej o zakresie widmowym od ok. 400 nm do 1900 nm oraz rozdzielczości zaledwie 2 nm.

Tworzywa sztuczne są trudne do recyklingu, ponieważ jest to mieszanka wielu rodzajów polimerów o różnym składzie chemicznym, a także wielu dodatków. Celem nowego projektu jest rozdzielczość spektralna i zasięg wystarczająco wysoki, aby kamera mogła wykryć niepożądane środki zmniejszające palność i pigmenty w plastiku, które mogą być zakazane lub szkodliwe, tak aby można je usunąć przed recyklingiem.

Reklama

- Ważne jest, abyśmy rozdzielali tworzywa sztuczne na tak czyste frakcje, jak to tylko możliwe, jeśli chcemy zwiększyć tempo recyklingu. Z tego powodu naszym celem jest skuteczne rozpoznawanie tworzyw sztucznych za pomocą tej technologii. Mamy nadzieję, że w ten sposób usprawnimy i zwiększymy recykling odpadów z tworzyw sztucznych, a tym samym zmniejszymy potrzebę wytwarzania nowych tworzyw sztucznych - powiedział szef działu badań i rozwoju w Newtec Engineering A/S Bjarke Jørgensen.

Prawie 80 proc. tworzyw sztucznych jest na wysypiskach

Recykling tworzyw sztucznych to od wielu lat poważny problem. Według badań opublikowanych w 2017 r. tylko 9 proc. z 8,3 miliarda ton odpadów z tworzyw sztucznych (wyprodukowanych od lat pięćdziesiątych XX w.) zostało ponownie wykorzystanych. Kolejne 12 proc. zostało przekształconych w energię poprzez spalanie. Pozostałe 79 proc. znajduje się na wysypiskach.

- Będziemy opracowywać unikalny typ kamery hiperspektralnej o dużej rozdzielczości. Wykorzystując przestrzenno-spektralną analizę sygnałów, którą opracowujemy w oparciu o sztuczną inteligencję, planujemy przesuwać dalej granicę wykrywania dodatków w odpadach z tworzyw sztucznych - powiedział profesor Wydziału Inżynierii Biologicznej i Chemicznej Uniwersytetu w Aarhus, Mogens Hinge. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: recykling | naukowcy | tworzywa sztuczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »