Roczny podatek od samochodów?

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, rozpoczęto prace nad projektem ustawy przewidującej wprowadzenie rocznego podatku od samochodów osobowych. Rozwiązanie to ma być wzorowanym na projekcie unijnej dyrektywy.

W piśmie skierowanym do rzecznika praw obywatelskich przedstawiciele resortu finansów wyjaśnili problemy dotyczące akcyzy na używane auta sprowadzane z innych krajów UE. Jak podkreślono, podatkowi temu podlegają wszystkie samochody osobowe niezarejestrowane w kraju bez względu na ich pochodzenie, tj. czy pochodzą z importu, z nabycia wewnątrzwspólnotowego bądź są produkcji krajowej.

Jest to kryterium gwarantujące takie samo traktowanie samochodów, niezależnie od miejsca ich pochodzenia. W konsekwencji podatek akcyzowy jest nakładany według tych samych reguł, które nie dyskryminują aut pochodzących spoza Polski ani nie preferują produkcji krajowej - podkreślono.

Reklama

Jednocześnie przypomniano o obniżonych stawkach akcyzy dla niektórych samochodów, które wynikają z rozporządzenia ministra finansów. Przyczyną zastosowania niższej stawki na samochody mające do dwóch lat nie jest próba traktowania w uprzywilejowany sposób produkcji krajowej, lecz jedynie próba zachęty do zakupu nowszych aut wyprodukowanych w kraju i tu kupionych, jak również sprowadzanych do Polski. Dodatkową przesłanką do różnicowania wysokości stawek były względy środowiskowe, wiek samochodów i pojemność silnika.

Ministerstwo Finansów

uważa że stawianie tezy iż niezgodności polskiej ustawy akcyzowej z prawem traktatowym jest przedwczesne. Dlatego rozpoczęto prace nad projektem ustawy przewidującej wprowadzenie rocznego podatku od samochodów osobowych. Rozwiązanie to wzorowane jest na projekcie unijnej dyrektywy.

Gazeta Prawna

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Finansów | samochod | NAD | podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »