Reklama

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Nowe 500 plus, czyli pomoc dla rodzin

Od 2022 r. pojawi się nowe wsparcie dla rodzin, czyli tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Będzie to maksymalnie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko od 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc - po 500 zł przez 2 lata lub po 1000 zł przez rok.

W środę Sejm odrzucił główne poprawki Senatu do ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i żeby ustawa weszła w życie brakuje już tylko podpisu prezydenta.

Dla kogo i od kiedy nowe 500 plus?

Wsparcie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

Będzie to maksymalnie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko od 12. do 36. miesiąca życia. 

Świadczenie będzie wypłacane od 2022 r. w miesięcznych ratach - po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok.  

Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie dziecko lub kolejne 36. miesiąca życia.

Reklama

Żłobki, kluby dziecięce lub opiekun: będzie dofinansowanie

Wprowadzone zostanie też dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości do 400 zł miesięcznie. 

Dofinansowanie będzie przeznaczane na pokrycie opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki. Dotyczyć to będzie tych dzieci, które nie zostaną objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.

Wsparcie w wysokości 400 zł będzie wypłacane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu dziennego opiekuna. Rozwiązanie to będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r, z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.

Sejm odrzucił w środę główne, merytoryczne poprawki Senatu do ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Posłowie nie poparli m.in. poprawki wprowadzającej możliwość składania w formie papierowej wniosków o przyznanie świadczenia. Przyjęto natomiast zmiany o charakterze redakcyjnym. Pod koniec października Senat opowiedział się za wprowadzeniem kilkunastu poprawek do ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. W środę nad poprawkami głosował Sejm, odrzucając większość z nich, a przyjmując te o charakterze doprecyzowującym i redakcyjnym.

Poparcia nie uzyskała również poprawka przewidująca wykreślenie z ustawy przepisu, zgodnie z którym do zamówień na usługi udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w związku z realizacją zadań dotyczących kapitału opiekuńczego nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych.

Sejm nie zgodził się też na wykreślenie przepisu nowelizującego ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - zdaniem Izby Wyższej takie rozwiązanie może być niezgodne z Konstytucją z uwagi na brak związku z ustawą o kapitale opiekuńczym. Przepis ten daje ministrowi rodziny możliwość prowadzenia lub zlecania działań zmierzających do promocji rodzinnej pieczy zastępczej lub adopcji. Jak zauważają senatorowie, zmiana została wprowadzona na etapie prac w komisji sejmowej i nie ma bezpośredniego związku z realizacją rodzinnego kapitału opiekuńczego lub dofinansowaniem do opieki nad dzieckiem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »