Reklama

Rolnicy dostaną zaliczki dopłat bezpośrednich 2022. Kiedy ruszą wypłaty?

Od 17 października do końca listopada - to okres, w którym wypłacane będą zaliczki dla rolników na poczet dopłat bezpośrednich. Mieszkańcy wsi mogą liczyć na maksymalną stawkę - 70 proc. ich wartości. Zaliczki może otrzymać 1,26 mln zainteresowanych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) uzasadnia, że decyzja ma wpłynąć na poprawę sytuacji finansowej wsi. Wiele gospodarstw boryka się ze skutkami pandemii, suszy i trwającej w Ukrainie wojny.

  • Połowa października to czas zakupów przez rolników materiału siewnego, nawozów, paliwa a także opłacenia podatku rolnego. 
  • Podczas trwającej inflacji, poza kosztami produkcji rolnej rosną także koszty utrzymania i raty kredytów. 
  • Resort rolnictwa zapewnia, że podobnie jak dzieje się to od kilku lat, również w tym roku wypłata pieniędzy będzie przyspieszona i przyjmie formę zaliczek na poczet płatności. 

Dopłaty bezpośrednie. Wypłaty zaliczek od 17 października

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie wypłaty 17 października. Potrwają one do końca listopada. Zgodnie z unijnymi dyrektywami, państwa członkowskie mogą wypłacać zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości do 70 proc. 

Reklama

I tyle właśnie mieliby otrzymać polscy rolnicy - wynika z informacji resortu. Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia, że wsparcie jest unijne, ale w przypadku zaliczek pieniądze będą wypłacane z budżetu państwa i ostatecznie finansowanego przez Brukselę. 

Zaliczki będą wypłacane m.in. na poczet płatności do krów, owiec i kóz, do roślin pastewnych i strączkowych, do pomidorów, chmielu, truskawek i lnu.

Pandemia, wojna i susza

W uzasadnieniu do projektu ustawy resort wyjaśnia, że wiele gospodarstw rolnych odczuwa trudności finansowe. MRiRW argumentuje, że głównymi przyczynami tej sytuacji są skutki pandemii COVID-19, napadu Rosji na Ukrainę i konsekwencje suszy, która latem nawiedziła Europę, również Polskę. “Okoliczności te stanowią przesłankę do wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2022 r." - czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa.

W rozporządzeniu, które jest na etapie legislacji, zaznaczono, że zaliczki na poczet płatności bezpośrednich będą wypłacane wyłącznie w ramach limitu wydatków zaplanowanych na ten cel w ustawie budżetowej na 2022 r. Może je otrzymać 1,26 mln rolników - czyli ci którzy w 2022 roku złożyli wnioski o dopłaty.

Ewa Wysocka

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »