ROP. Poprawiony projekt ustawy w lutym

Zaktualizowana wersja projektu ustawy o systemie rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) ma pojawić się w lutym - zapowiada resort klimatu. Jeszcze w tym miesiącu możemy spodziewać się za to projektu ustawy o systemie kaucyjnym.

Projekt ustawy wdrażającej rozszerzoną odpowiedzialność producentów za odpady opakowaniowe (ROP) został opublikowany przez resort klimatu na początku sierpnia 2021 roku. Propozycja przepisów nie spotkała się z ciepłym przyjęciem środowiska, producenci sugerowali nawet napisanie ustawy od nowa. Pomysł ten nie znalazł jednak przychylności resortu klimatu, który po trwających kilka tygodni konsultacjach społecznych rozpoczął nanoszenie części zgłoszonych poprawek do projektu ustawy. Nie wiadomo przy tym, które z poprawek wniesionych w toku konsultacji publicznych zyskały akceptację ministerstwa.

ROP w lutym

Prace nad uzupełnioną wersją projektu powoli dobiegają końca. - Zaktualizowany projekt ustawy o ROP pojawi się w lutym. Obecnie zakończyły się konsultacje międzyresortowe i niebawem opublikujemy finalną wersję projektu - mówi Interii Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Wiceminister nie zdradza jednak szczegółów zaktualizowanej wersji projektu, wskazując, że jest on objęty tarczą antykorupcyjną.

Według pierwotnej wersji przepisów o ROP opłata opakowaniowa od kilograma opakowań wprowadzonych na rynek ma wynosić maksymalnie 2 zł. Szczegółowe stawki dla poszczególnych rodzajów opakowań zostaną wskazane w rozporządzeniu. Do 2030 roku wprowadzający opakowania na rynek będą zobowiązani osiągnąć 70 proc. poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych. Szczegółowe poziomy recyklingu na każdy rok określono w rozporządzenie. Ich niezrealizowanie ma skutkować nałożeniem opłaty produktowej na wprowadzającego opakowania na rynek.

System kaucyjny w styczniu

Oprócz prac nad ROP-em w resorcie klimatu przygotowywane są przepisy o systemie kaucyjnym, czyli tzw. mały ROP. - W styczniu możemy się spodziewać projektu ustawy o systemie kaucyjnym. Finalizujemy prace i jest już decyzja kierunkowa - zapowiada Ozdoba.

Reklama

Jak dotąd poznaliśmy jedynie założenia do projektu wspomnianej ustawy, zgodnie z którymi system kaucyjny ma jednorazowe butelki szklane do 1,5 litra oraz butelki PET do 3 litrów. Puste opakowania będzie można oddać w sklepach powyżej 100 m2, gdzie klient odbierze również kaucję. Na razie nie wiadomo, ile wyniesie sama kaucja.

Dominika Pietrzyk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ROP | kaucja | system kaucyjny | butelki szklane | plastikowe butelki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »