Reklama

Ropa tanieje, inflacyjny szczyt już za nami?

Cena baryłki ropy naftowej spadła od szczytu o ponad 20 proc. - zauważają ekonomiści i dodają, że wraz z zapowiedzianymi przez polski rząd obniżkami podatków na paliwa może to sprawić, że inflacyjny szczyt jest już za nami. W listopadzie inflacja wzrosła do poziomu 7,7 proc., czyli najwyższego od 21 lat, a według wcześniejszych prognoz w grudniu inflacja miała przekroczyć 8 proc. Teraz, m.in. w wyniku polityki kartelu OPEC, który planuje zwiększać produkcję zgodnie z wcześniejszym planem, ceny mogą już nie rosnąć szybciej.

- Niepewność zasiana przez omikrona i rozgrywki Rosji z OPEC (chęć podniesienia wydobycia) działają doskonale jako pakiet antyinflacyjny. Ropa Brent po 67 dolarów. Gdy tylko ceny te "wejdą" na stacje benzynowe, tankowanie stanieje o kilka procent. Tarcza rządowa dołoży kolejne - napisali na Twitterze ekonomiści mBanku.

Kraje OPEC podtrzymały plan zwiększenia wydobycia od stycznia 2022 r. o 400 tys. baryłek dziennie, choć pojawiały się opinie, że z uwagi na spodziewaną nadpodaż i spadek cen planowany wzrost wydobycia może zostać anulowany. 

Reklama

Rządowa tarcza antyinflacyjna składa się z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych od 20 grudnia - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie. 

Już wcześniej analitycy Banku Pekao komentując taniejącą ropę pisali, że "skutki wariantu B.1.1.529 powinny okazać się istotniejsze dla cen paliw niż zapowiedziane wczoraj zmiany w ich opodatkowaniu (w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej - red.)". - W tym tygodniu po raz pierwszy od dawna pojawiły się argumenty za obniżaniem ścieżek inflacji - zauważyli pod koniec listopada.

Ropa Brent natychmiast

87,98 -0,76 -0,86% akt.: 27.01.2022, 06:41
  • Max 88,65
  • Min 87,78
  • Stopa zwrotu - 1T 0,91%
  • Stopa zwrotu - 1M 15,64%
  • Stopa zwrotu - 3M 3,62%
  • Stopa zwrotu - 6M 19,69%
  • Stopa zwrotu - 1R 58,57%
  • Stopa zwrotu - 2R 45,99%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »