Rosja będzie sprzedawać ropę i gaz do Pakistanu

Pakistan rozpocznie w marcu import ropy i gazu z Rosji na warunkach, które zapewnią "obopólne korzyści gospodarcze" - poinformowały obydwa kraje we wspólnym oświadczeniu.

Od rozpoczęcia ofensywy wojskowej przeciwko Ukrainie Moskwa jest celem zachodnich sankcji gospodarczych i drastycznie ograniczyło dostawy surowców energetycznych do Europy. Aby zrekompensować straty związane z embargiem, Rosja poszukuje rynków zbytu w krajach azjatyckich.

"Obie strony (Rosja i Pakistan - red.) zgodziły się, że po osiągnięciu konsensusu w sprawie specyfikacji technicznych, handel ropą i gazem będzie zorganizowany w taki sposób, aby przyniósł wzajemne korzyści gospodarcze obu krajom" - czytamy w oświadczeniu. "Proces ten zostanie zakończony w marcu" - dodano.

Reklama

Porozumienie jest wynikiem trzydniowej wizyty rosyjskiego ministra energetyki Nikołaja Szulginowa w Islamabadzie.

Pakistański rząd ogłosił na początku grudnia, że Rosja zgodziła się eksportować ropę do pogrążonego w kryzysie energetycznym Pakistanu po obniżonej cenie.

Dotkliwe embargo na rosyjskie surowce energetyczne

Rosyjska ropa naftowa jest od grudnia objęta europejskim embargiem morskim i limitem cenowym ustalonym przez UE, G7 i Australię, co ma na celu pozbawienie Moskwy znacznych dochodów z tego tytułu.

W odpowiedzi Rosja ogłosiła, że od 1 lutego wprowadzi zakaz sprzedaży swojej ropy do innych krajów, które stosują się do limitu cenowego.

Pakistan boryka się z niedoborami energii

Pakistan, który w większości opiera się na imporcie energii z zaprzyjaźnionych krajów Zatoki Perskiej, od dawna boryka się z niedoborami energii z powodu wielu czynników, w tym słabej gospodarki, złego zarządzania i braku magazynów.

Tej zimy wyłączenia prądu dotknęły zarówno gospodarstwa domowe tego kraju, jak i jego przemysł, w tym na produkcję tekstyliów, jedną z największych gałęzi przemysłu w Pakistanie. Niektóre zakłady zostały nawet tymczasowo zamknięte.

Oprac. APG

Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zobacz również:

AFP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »