Rosja ma problemy. Sankcje uderzyły w wiele branż przemysłu

Gospodarka rosyjska ma coraz większe problemy wynikające z nałożonych sankcji, ale nie są one odzwierciedlone w PKB - zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Obecne odczyty wskaźników makroekonomicznych Rosji są podbijane wojennymi wydatkami.

Według najnowszych opublikowanych danych, gospodarka Rosji w I kwartale br. zmniejszyła się o 1,9 proc. względem roku poprzedniego. Obecne odczyty głównych wskaźników makroekonomicznych Rosji są lepsze niż prognozy, ale nie jest to efekt dobrze prosperującej gospodarki, lecz zwiększonych wydatków wojennych.

"Rosja ma natomiast kryzys strukturalny. Sankcje uderzyły w wiele branż przemysłowych" - taką diagnozę stawia PIE.

Rosyjska gospodarka w trybie wojennym

Sankcje uderzyły w główne gałęzie przemysłu. Wprawdzie wskaźnik PMI utrzymuje się powyżej 50 pkt. od maja 2022 r., jednak 58 proc. rosyjskich przedsiębiorców przemysłowych przyznaje, że sankcje miały negatywny wpływ na ich działalność. Tylko przedsiębiorstwa, które zdołały przekształcić swoją działalność na zorientowaną wokół sektora obronnego, radzą sobie dobrze - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Reklama

Rosja. Trudności z finansowaniem budżetu

Rosja już na początku II kwartału osiągnęła deficyt budżetowy założony na cały rok. Ministerstwo Finansów Rosji w miesięcznym sprawozdaniu budżetowym wskazało, że deficyt przez pierwsze cztery miesiące 2023 r. wyniósł 3,4 bln rubli. Ustawa budżetowa na 2023 r. zakładała poziom 2,9 bln rubli. Wzrost deficytu związany jest z wydatkami na zbrojenia - tłumaczy PIE.

Rosja ma trudności z pożyczaniem pieniędzy za granicą

Wyższa Szkoła Ekonomii w Moskwie zwraca uwagę, że obecnie zaciąganie zagranicznego długu jest praktycznie niemożliwe - czytamy w analizie PIE. Sytuację tę spowodowało wycofanie się wszystkich agencji ratingowych z Rosji w ramach sankcji. W tej sytuacji nikt nie jest w stanie właściwie ocenić ryzyka związanego z zakupem rosyjskich obligacji. Ekonomiści zauważają także problem braku wystarczających środków w krajach, które są przyjazne Rosji. Odcięcie Rosji od możliwości zaciągania pożyczek zagranicznych zdecydowanie pogorszyło stan jej finansów publicznych - przekonuje PIE.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | sankcje wobec Rosji | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »