Reklama

Rosja skazana za Jukos

Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok skazujący Rosję w sprawie skargi złożonej przez koncern naftowy Jukos. Sędziowie stwierdzili, że naruszenie przez Rosję dwóch artykułów europejskiej konwencji.

Nie dopatrzyli się jednak, by prowadzonym postępowaniem sądowym rosyjskie władze zmierzały do zniszczenia koncernu, należącego kiedyś do odbywającego karę więzienia Michaila Chodorkowskiego. Sędziowie Trybunału wydali wyrok niejednogłośnie. Stwierdza on naruszenie przez Rosję dwóch artykułów Europejskiej Konwencji: prawa do uczciwego procesu i podstawowego prawa własności. Zdaniem sędziów, Jukos otrzymał zbyt mało czasu, by ustosunkować się do stawianych mu zarzutów oszustw podatkowych.

Reklama

Zaś naruszenie podstawowego prawa własności polegało na sposobie naliczenia przez władze podatku i nieproporcjonalnego użycia nacisków prawnych. Trybunał nie przychylił się jednak do głównego zarzutu Jukosu, który twierdził, że władze Rosji celowo zmierzały do zniszczenia firmy w celu przejęcia jej aktywów. Sędziowie, nie dopatrzyli się także, by koncern traktowany był inaczej przez fiskusa niż inne firmy.

Trybunał na razie nie zajął stanowiska w sprawie żądań finansowych Jukosu, który domaga się od władz rosyjskich 100 miliardów dolarów. Zwrócił się do stron by dążyły do zawarcia finansowej ugody. Wyrok Trybunału nie jest ostateczny. Strony maja czas trzy miesiące na skierowanie sprawy do Wielkiej Izby Trybunału. O ewentualnym dopuszczeniu skarg do Wielkiej Izby w której zasiada 17 sędziów, zdecyduje pięcioosobowy skład sędziowski. Informacyjna Agencja Radiowa

Dowiedz się więcej na temat: Rosja? | Skazany | Rosja | Jukos | Rosji | skazał | skazane | skazana

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »